Bir veri tabanının günlük dil kullanılarak sorgulanması için bir arayüz tasarımı
Design of an interface to query a database using natural language
  1. Tez No: 97832
  2. Yazar: AKIN ÖZÇİFT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler kişiler için bilgisayarlarla doğal bir şekilde iletişim kurmayı önemli hale getirmiştir. Yapay Zeka çalışmalarının popüler konularından biri olan Doğal Dil İşleme, kullanıcılarla doğal bir yoldan iletişim kurabilen sistemler geliştirmeğe çalışmaktadır. Doğal Dil İşleme teknolojilerinin amacı bilgisayarlarla iletişim kurmak için gerekli profesyonel bilgi seviyesini azaltmaktır. Bu teknolojilerin popüler uygulamalarından birisi zeki veya daha dost bilgisayar arayüzleri tasarlamaktır. Gelişen enformasyon teknolojileri, bilginin hızlı ve düzenli kullanımı için uygun tekniklere ihtiyaç duyar. Bu amaçla, bir veri tabanını doğal anlamda sorgulayacak kullanıcı arayüzleri gibi bazı araçlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada küçük ölçekli bir kütüphane veri tabanı için bir arayüz geliştirilmeğe çalışılmıştır. Bu arayüz bazı Doğal Dil İşleme tekniklerinin bir uygulamasıdır. Arayüz Prolog dili kullanılarak geliştirilmiştir. Arayüz, günlük dil yardımıyla sorgulama yapabilmek amacıyla semantik gramer adı verilen bir tekniği kullanmaktadır. Sistem yaklaşık olarak 60 tipte cümleyi tanıyarak sorgulama işleminde kullanılmasına izin vermektedir. Gerektiğinde genişletilebilecek olan Dil Veri tabanı yaklaşık olarak 2000 kelime bulundurmaktadır.Bu kelimeler günlük İngilizce'de en sık kullanılan kelimeler arasından seçilmişlerdir. Arayüz böylece model tümcelere uygun olmak şartıyla bu kelimelerle ifade edilen olası tüm tümceleri anlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It has become important for individuals to communicate with computers in a natural way as the computer technology has improved. Natural Language Processing, being one of popular topics of Artificial Intelligence studies, tries to develop systems, with the ability to communicate with users in a natural way. The goal of Natural Language Processing technologies is to decrease the proficiency level needed to communicate with computers. One of the popular applications of this technology is to design intelligent or more friendly computer interfaces. The growing development of information technologies require classification of data in a proper way to make its use fast and orderly. Some tools, user interfaces to query a database in a natural manner, have been improved to satisfy this goal. In this work, an interface for a small scale library database has been developed. The interface is an application of some of the Natural Language Processing techniques. The interface has been developed using Prolog language. The core of the interface uses a semantic grammar technique to analyze and success query in a natural language manner. The interface recognizes nearly 60 typical sentences that can be used in query of the library database. The number of the words in the language database, which can be extended, is nearly 2000. These words have been chosen to be the most frequent words of daily English. Therefore, the interface can recognize all possible sentence types, under the restriction of suiting