An Exact analysis of can-order policy for two-item stochastic joint replenishment problem
Stokastik ortamda iki kalemli birarada sipariş problemi için sipariş-edilebilir politikasının analizi
  1. Tez No: 112104
  2. Yazar: DENİZ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET STOKASTIK ORTAMDA IKI KALEMLİ BIRARADA SİPARİŞ PROBLEMİ İÇİN SİPARİŞ-EDİLEBİLİR POLİTİKASININ ANALİZİ Bu tezde iki kalemli sürekli gözden geçirme uygulanan bir envanter sistemi ince lenmiştir. Kalemlere gelen talepler sırası ile A ve jjl oranlarına sahip Poisson süreçleri tarafından oluşturulmaktadır. Standart maliyet yapısına ek olarak, kalemlerden her hangi birinin talep döneminde, diğer kalem için özel iskonto olanağı k oluşmaktadır. Literatür, sürekli gözden geçirme uygulanan birarada sipariş problemi için sipariş- edilebilir politikasını önermektedir, (s, c, S) politikası ile, Kalem l'in talep döneminde, Kalem l'in envanter pozisyonu yeniden sipariş edilme seviyesi sı'e veya altına düştüğünde Kalem 1 için sipariş açılır. Bu durumda, eğer envanter kalemlerinden ikincisinin envan ter pozisyonu, sipariş-edilebilir seviyesi c2'de veya altında ise, bu kalem de siparişin içine alınır ve bu kalem ijn iskontolu sabit talep maliyeti yüklenir. Böylece iki kalemin de envanter pozisyonları en yüksek envanter seviyeleri £î ve S2 çıkartılır. Aynı uygulama, Kalem 2'nin talep döneminde de geçerlidir. İki kalemli envanter sistemi yarı-Markov karar süreci olarak modellenmiş ve birarada sipariş probleminin çözümü için politika- tekrarlama algoritması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXACT ANALYSIS OF CAN-ORDER POLICY FOR TWO-ITEM STOCHASTIC JOINT REPLENISHMENT PROBLEM In this thesis, a two-item continuous review inventory system is studied. Demand for item 1 and item 2 occurs at epochs generated by independent Poisson processes with rates A and /i, respectively. In addition to the standard cost structure, there is economies of scale in joint replenishment (i.e., there is a discounted fixed ordering cost k for any item included in the order of the other item). For the continuous joint replenishment problem, the literature proposes the can-order policy. Under this policy, an order is triggered by item 1 at the demand epoch of item 1, when its inventory position falls to its reorder level s\. In this situation, if the inventory position of item 2 is at or below its“can-order”level c2, item 2 is also included in this order and the discounted fixed ordering cost is charged. Thus, the inventory positions of both items are raised to the order-up-to levels S\ and Sş. Reciprocally, the same procedure is valid at the demand epoch of item 2. In this study, this two-item inventory system is modelled as a semi-Markov decision process and a policy-iteration algorithm is proposed to solve the joint replenishment problem.