Optimization of kanban cards for multi-stage, multi-product production systems and application in Turkish automotive industry
Çok aşamalı ve çok ürünlü üretim sistemleri için kanban kart sayılarının optimizasyonu ve Türk otomotiv endüstrisinde uygulanması
  1. Tez No: 112105
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET ÇOK AŞAMALI VE ÇOK ÜRÜNLÜ ÜRETİM SİSTEMLERİ İÇİN KANBAN KART SAYILARININ OPTİMİZASYONU VE TÜRK OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE UYGULANMASI Bu tezin başlıca amacı, çok ürünlü, çok aşamalı ağaç tipi akışlı montaj üretim ve envanter sistemleri için etkin bir kanban konfigürasyonu belirlemek ve özellikle hat yöneticilerinin kullanabileceği bir karar destek sistemi oluşturmaktır. Bu amaçla seçilen bir deterministic matematik modeli, GAMS programı kullanılarak çözülmektedir ve alman bu sonuçlar, kurulan similasyon modelinde girdi olarak kullanılmaktadır. Bu similasyon modelinin oluşturulmasının iki sebebi vardır. Birincisi, GAMS den alman sonuçları kontrol etmek, ikincisi ise gerçek üretim sistemlerinde varolan rastlantısallığı similasyon modelinde tanımlayarak, sonuçlarım görmek ve gerçek sistemin davranışına uygun ve daha verimli bir şekilde uygulanabilecek kanban konfîgürasyonunu belirleyebilmektir. Verimlilik, makine arızaları, devamsızlık, malzeme eksikliği, kalite problemleri gibi rastlantısallıklar göz önüne alınmaktadır. Bir sonraki aşamada, birim zamanda malzeme kullanım oranlarında meydana gelen değişikliklerin, oluşturulacak kanban sistemine etkisini en aza indirebilmek amacıyla, bir üretim dengeleme modeli kullanılmaktadır. Böylece, geliştirilen bu matematik model, similasyon modeli ve üretim dengeleme modelleriyle, üç aşamalı bir karar destek sistemi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OPTIMIZATION OF KANBAN CARDS FOR MULTI-STAGE, MULTI-PRODUCT PRODUCTION SYSTEMS AND APPLICATION IN TURKISH AUTOMOTIVE INDUSTRY The aim of this thesis is to discuss and apply in detail the issues of defining an efficient kanban configuration for the multi-product, multi-stage assembly tree inventory and production systems and to define a decision support tool for line managers who deals with kanban systems. For this purpose, a deterministic mathematical model is chosen and solved in GAMS. Output of this mathematical model is used as input of the simulation models which is designed to verify the result of GAMS model and to introduce randomness of real- production system including machine break-downs, efficiency, absenteeism, quality problems and lack of components. For an efficient kanban system, fluctuations in consumption of components and semi-finished products must be minimized. So, a production levelling model is used to keep a near constant usage rate for the parts used in production. Thus, a decision support tool is developed by these three steps, mathematical model, simulation models, and leveling models.