Push type knowledge management: An alternative paper document distribution system
İtme tipli bilgi yönetimi: Alternatif bir kağıt doküman dağıtım sistemi
  1. Tez No: 112108
  2. Yazar: GÖKHAN NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
VI ÖZET İTME TİPLİ BİLGİ YÖNETİMİ: ALTERNATİF BİR KAĞIT DOKÜMAN DAĞITIM SİSTEMİ Bu çalışmanın amacı, öncelikle kağıt bazlı dokümanların gönderimi ve itmeye yönelik Bilgi Yönetimi teknolojilerinden elektronik posta arasında şu ana kadar araştırılmamış bağlantıyı ortaya çıkarmak, daha sonra da değişik yollardan kağıt göndermenin ofis ortamındaki etkilerini inceleyecek bir karar destek gereci geliştirmektir. Bu çalışmada, karşılaştırılması yapılacak iki model kullanılacaktır. İlk model kağıdın geleneksel yollarla faks makinaları, posta ve kurye ile gönderilmesi olacaktır. İkinci modelde yeni teknolojilerin yardımıyla, aynı işlem elektronik posta, faks, posta ve kurye ile tekrar yapılacaktır. Her iki modelde de mali ölçüm, çalışanların memnuniyeti, müşteriye geri dönüş zamanı, ve modellerin güvenilirliği gibi ölçütler kullanılacaktır. Projede doksan altı adet benzetim koşturulup, altmış dört deney ayarı karşılaştırılmıştır. Modeller Systems Modeling Corporation firmasının bir ürünü olan, ARENA benzetim yazılımı ile geliştirilmiş, kurulmuş, test edilmiş ve koşturulmuştur. Sonuçlar daha sonradan karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda sonuçların özetini veren bir bölüm bulunmaktadır. Sonuçlardan görüldüğü kadarıyla, bazı deney ayarlarında, kağıt dokümanları elektronik posta ile gönderebilmek, hız, yüksek kalite ve giderler itibarıyla posta ve kuryeye nazaran daha iyi bir çözümdür. Bu durumlarda yapılan yatırımlar da daha kısa bir zaman diliminde geri dönmektedir. Mali kriterler yatırımları desteklemese dahi, bütün koşullardaki ilerleme, çalışanların tatmiminin ve müşterilere geri dönüş süresinin geliştirilmesindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PUSH TYPE OF KNOWLEDGE MANAGEMENT: AN ALTERNATIVE PAPER DOCUMENT DISTRIBUTION SYSTEM The objective of this study is to first identify an uninvestigated area in establishing the link between sending paper-based documents and the“push”type of Knowledge Management technologies such as e-mail and then develop a decision support tool that analyzes the effects of different ways of sending paper in office environments. There are two models compared in the study. The first model is the traditional way of sending paper, through fax machines, mail and courier. The second model is an alternative way of doing the same task through e-mail, fax, mail and courier by the help of new technologies. Performance measures such as financial measures, employee satisfaction, customer response and reliability of both models are investigated. Simulation is used as the main methodology. In the study, 96 different simulation scenarios are run, to compare 64 different experimental settings. The results are then compared and analyzed. It appears that sending documents via e-mail is a good replacement for mail and courier offering an inexpensive, fast and high quality solution under some of the experimental settings where it also justifies the investment. Whether it justifies financially or not, it provides intermediate business benefits such as employee satisfaction and customer responsiveness improvement.