Radiative heat transfer and extinction limits in counter flow diffusion hydrogen/ air flame
Karşılıklı yayınmalı hidrojen/ hava alevinde ışınım ısı transferi ve sönme limitleri
- Tez No: 112122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET KARŞILIKLI YAYINMALI HİDROJEN/HAVA ALEVİNDE IŞINIM ISI TRANSFERİ VE SÖNME LİMİTLERİ Durgun düzlem akış geometrisine sahip bir karşılıklı yayınmalı hidrojen ve hava alevinin sönmesi üzerinde gaz fazı ışınım etkileri, bir istatistiksel dar-bant ışınım modeli kullanılarak incelendi. Karbondioksit, karbonmonoksit ve su buharı ışınımsal katılma ortamı olarak kullanıldı. Konunun temel anlaşımına hizmet için alevler, alevlerin sınıflandırılması, ve alev sönme olgusu hakkında genel bilgiler verildi. Problemin tanımını takiben matematiksel formülleştirme verildi. Değişik ışınım ısı transferi hesaplama modelleri tartışıldı ve S-N farklı eksenler metodu seçildi ve detaylıca anlatıldı. Sayısal çözüm tekniği bunların uygulaması sırasında karşılaşılan zorluklarla beraber tartışıldı. Elde bulunan kaynak kodun temel çalışma prensiplerini verme, kodun hesapsal verimini arttırmak için bizim geliştirdiğimiz çeşitli algoritmaların tartışılması tarafından takip edildi. Bu algoritmalar daha önce tanıştırdığımız alev problemini çözmek için kullanıldı. Hesapsal hızda kayda değer bir artış elde edildi. Bir parametrenin alev üzerindeki etkilerini gözlemlemek için, hem alev yapısı hem de reaksiyon mekanizması, bu parametrenin probleme tanıştırılmasından önce ve sonra dikkatlice incelenmek zorundadır. Bu yüzden, bir referans alevinin yapısının ve reaksiyon mekanizmasının açıklanmasından sonra, her seferinde değişik bir alev parametresi eklenmiş ya da değiştirilmiştir. Bu parametreler germe oranı, karbon dioxit seyreltme oram ve ışınım ısı transferidir. Işınım ısı kaybının yüksek germe oranlarında etkisiz olması?^ rağmen, germe oranı düşürüldükçe önemli olduğu gösterilmiştir. Alev ışınımı sistemden ısı kayıplarını arttırarak maksimum sıcaklığı düşürür, alevi daraltır ve sonunda alevi sönmeye götürür. Karbondioksit seyreltmesi alevin kuyruğunu uzatırken çeşitli yollarla ısı kaybını arttırır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RADIATIVE HEAT TRANSFER AND EXTINCTION LIMITS IN COUNTERFLOW DIFFUSION HYDROGEN/AIR FLAME Gas phase radiation effects on the extinction of a counterflow diffusion hydrogen and air flame having stagnation plane flow geometry are investigated using a statistical narrowband radiation model. Carbon dioxide, carbon monoxide and water vapor are used as the radiative participating media. General information about the flames, classification of flames, and flame extinction phenomena is provided for serving the basic understanding of the subject. Following the definition of the problem, mathematical formulation is provided. Several radiative heat transfer calculation models are discussed and S-N discrete ordinates method is selected and explained thoroughly. Numerical solution technique is discussed with the difficulties encountered during their application. Giving the basic working principles of the currently available source code is followed by the discussion of various algorithms that we have developed to increase the computational efficiency of the code. These algorithms are used to solve the flame problem we have introduced before. A considerable increase in computational speed is obtained. To observe the effects of a parameter on the flame, both flame structure and reaction mechanism have to be investigated carefully before and after introduction of this parameter into the problem. Therefore, after explaining the structure and reaction mechanism of a reference case, a different flame parameter is either added or changed for each time. These parameters are stretch rate, carbon dioxide dilution rate and radiative heat transfer. It has been shown that, although radiative heat loss is ineffective at high stretch rates, it becomes significant while the stretch rate is lowered. Flame radiation reduces the maximum temperature, narrows the flame by increasing the heat loss from the system, and eventually leads the flame to extinguish. Carbon dioxide dilution increases the heat loss by various ways while elongating the tail of the flame.