Application of data envelopment analysis methodology to simulated supply chain scenarios
Bir üretim benzetim modeli sonuçlarının veri zarflama analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 112127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET BİR URETİM BENZETİM MODELİ SONUÇLARININ VERİ ZARFLAMA ANALİZİ YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın amacı, 16 değişik tedarik zinciri benzetim senaryosunun göreceli etkinliklerinin veri zarflama analizi yöntemi kullanılarak incelenmesi ve veri zarflama analizi yönteminin benzetim çalışmaları sonuçlarına uygulanabilirliğinin değerlendirilmesidir. Analizler, benzetim uygulamasının sonucunda elde edilen performans kriterlerini veri zarflama analizi yöntemi modellerinin çıktı faktörleri olarak kullanarak;“Genel”,“Merkez Ofis Bazlı İnceleme”,“Yerel Ofis Bazlı İnceleme”olmak üzere üç değişik bakış açısı ile gerçekleştirilmiştir. Tedarik zinciri senaryoları, LINDO ve ADBASE programlan kullanılarak, deterministik ve stokastik veri zarflama analizi modelleri ile incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve ileride yapılabilecek araştırmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF DATA ENVELOPMENT ANALYSIS METHODOLOGY TO SIMULATED SUPPLY CHAIN SCENARIOS The aim of this study is to evaluate the relative performance of 16 simulated supply chain scenarios by using data envelopment analysis methodology and to comment on the applicability of data envelopment analysis to simulation results. The analysis is performed in three perspectives,“Full View”,“Central Office Oriented View”and“Local Office Oriented View”, using the performance measures of the simulation study as the output factors of data envelopment analysis models. The supply chain scenarios are evaluated with both deterministic and stochastic models by using ADBASE and LINDO linear programming solver packages. The results of the analyses are analyzed and compared. The study is concluded by stating the summary of results and the future research areas.