A Comparative study of passive control of structures
Pasif kontrollü yapıların karşılaştırılmalı çalışması
  1. Tez No: 112136
  2. Yazar: AYKUT ERKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET PASİF KONTROLLU YAPILARIN KARŞILAŞTIRILMALI ÇALIŞMASI Deprem sarsıntılarını kontrol altına almak amacıyla pasif enerji emici cihazlar tanımlandı. Pasif enerji emici cihazlar sınıflandırıldı ve bu cihazların davranışı hakkında bilgi verildi Histeresis sistemler, viskoelastik sistemler, otomatik merkezileşen sistemler, dinamik tireşim söndürücüleri ve bina izolasyon aletleri anlatıldı. Bu cihazların binalar üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla bir model bina seçildi Seçilen bu bina üzerinde pasif enerji emici cihazlar kullanıldı ve sonuçlar karşılaştırılmalı olarak incelendi Bu çalışmanın amacı doğrultusunda dört katlı bir çerçeve ilk olarak, pasif enerji emici cihaz kullanılmadan modellendi ikinci olarak, bina zemin seviyesinde izolatörler konularak modellendi Üçüncü olarak katlara viskoelastik söndürücüler yerleştirildi Son olarak ise, bina aynı anda hem izolatörler hem viskoelastik söndürücüler kullanılarak modellendi Bu dört model için, zemin hakim periyotları 0.13sn. ve 1.43sn. olan ve maksimum ivmeleri 3.96m/sn2 olan, zaman tanım alanında doğrusal deprem davranış analizlerine ve eşdeğer deprem yüklerine göre hesap yapıldı. Depremlerin periyotlarındaki değişimin, binaların deprem davranışları üzerindeki etkileri de ayrıca incelendi Modellerin taban kesme kuvvetleri, kat deplasmanları, kolonların üst uçlarındaki eğilme momentleri ve katların yerdeğiştirme oranları gösterildi Sonuçlar özetlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY OF PASSIVE CONTROL OF STRUCTURES Passive energy dissipation systems are described for the control of structures against earthquake vibrations. Classification of passive energy dissipation systems is made and discussion of the behaviour of individual passive devices and systems are provided. Hysteretic systems, viscoelastic systems, re-centering systems, dynamic vibration absorbers and base isolation system components are discussed. In order to investigate the effects of these systems on the response of structures, a typical model building is selected. Passive energy dissipation systems are applied to the model building and the results are then compared. First, in order to meet scientific objectives, a control theoretical four-story frame building was modelled without any passive energy dissipation systems. In a second model, isolators were used at the base level of the building. In a third, viscoelastic dampers are fixed at each storey. In the fourth model isolaters are at the base level together with viscoelastic dampers at each storey. In each scenario calculations have been carried out according to the equivalent seismic load method and linear time history analyses. Linear time history analyses have been carried out by simulating two earthquakes using 0.13sec. and 1.43sec. predominant periods and a 3.96m/sn2 maximum acceleration. The different effects of the two periods are also presented. Results of base shears of the models, storey displacements, the bending moments at the top of the columns, and interstorey drift ratios are presented. Conclusions are drawn.