Okul öncesi dönemde 4-5 yaşlardaki çocuklara uygulanan matematiksel kavramlara dayalı destekleyici eğitim modelinin yaş ve cinsiyete göre etkisinin incelenmesi
- Tez No: 25023
- Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET ülkemizde çocuğun evde ve okulda öğretim ve eğitimine verilen önem giderek artmaktadır, özellikle 3-6 yas arası, okulöncesi dönemdeki çocuğun düşünsel, dil ve kişilik yönlerinde olumlu gelişimi için aile ve okul işbirliğinin gereğine inanan bir toplumda, çocuğun gelişiminde her alanda ilerleme kaydedileceği kuşkusuzdur. Bunun sonucu okulöncesi öğretim araçları ve anaokulu, yuvalar gibi örgütler artmakta ve bu gibi kurumlarda çalışan uzman personel ve öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bir toplumda yetişecek sağlıklı çocuklar o toplumun temelini ve geleceğini oluştururlar. Alet kullanabilme becerisi, zekanın bir tanımıdır.-“Su dünyada en adaletli şekilde dağıtılmış olan şey, akıldır..”diyordu Fransız düşünürü Pascal. Akılla beslenip geliştirildiği sürece, zeka için de herhalde aynı şeyi söyleyebiliriz. Cağımızda gerçekten ciddi fizyolojik ve psikolojik engeller yoksa, her çocuğun iyi bir eğitimle neler başarabileceğini gözler önüne sermek de eğitime katılan uzman personelin ve anababanın işbirliğindeki başarılarına bağlı olacaktır.. Okulöncesi eğitimin kapsamı, çocuğun bireysel ve toplumsal yeteneklerinin geliştirilmesine olanak sağlayan, her alandaki gelişimine (-Fiziksel, zihinsel, sosyal, ruhsal ve dil) katkıda bulunan, yaratıcılığını destekleyen, modern eğitim teknikleri ile verilebilen ve her çocuğun kendi gelişim hızı ve çizgisine göre uyarlanabilen bir yapıda olmalıdır. Okulöncesi dönemde verilen eğitimin, yetenek ve kişilik geliştirme ile ilgili olan her evresi, çocuklara sevinç, eğlence ve mutluluk vermelidir. Her türlü motivasyon ve buna dayalı etkinliklerde çocuk, 130öğrenmeye karsı olan ilgisini kaybetmemeli, aksine merak duygusu güdülenmeli, çevresini istekle araştırması ve tanıması için model olunmalıdır. Çocuğun öğrenme işlevleri, eğitimsel malzemeyi kolayca ve tam anlamıyla çözümleyebilecek şekilde geliştirilmelidir. Çocuğun hayal gücü, uyarıcı ortamın zenginliği ve çevresel verilerin özendirici nitelikleri aracılığı ile sürekli olarak yeniden canlandırılmalı ve böylece kendiliğinden buluşlar, üretken düşünce ve en verimli yaratıcılık sağlanmalıdır. Çocuk orijinalliğini geliştirme ve gösterebilme, kendini bir topluluk içinde birey olarak düşünme, çatışmaları çözümleyebilme ya da bunlara direnmeyi öğrenme, topluluk içinde diğer çocuklarla takım halinde çalışma ve yaşama, kendine model aldığı kişilerle dayanışma olanaklarına sahip olmalıdır. Okulöncesi dönemde 4-5 yaşlardaki çocuklara uygulanan destekleyici matematiksel kavramlara dayalı eğitim modelinin yaşa ve cinsiyete bağlı olarak -Farklılık gösterip göstermemesi, bu araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Hazırlanan eğitim programında, BÎCIM (kare, dikdörtgen, altıgen, daire), FOK (kırmızı, mavi, sarı, yeşil) BÜYÜKLÜK (büyük, küçük), SIRALAMA (büyükten-küçüğe doğru, küçük ten-büyüğe doğru), BENZERLİK (aynı, -Farklı), DİZİLER (dizide aynı olanı bulma, dizide -Farklı olanı bulma), EŞLEŞTİRME (kareleri eşleştirme, üçgenleri eşleştirme, altıgenleri eşleştirme, daireleri eşleştirme, bire-bir eşleştirme, renkleri eşleştirme, aynı olanları eşleştirme, farklı olanları eşleştirme, büyük olanları eşleştirme, küçük olanları eşleştirme), YAPI (dolu, boş), MANTIKSAL HÜKÜM VERME (eşit, eşit değil), MATRİSLER (l'li matrisler, 2'li matrisler, 3' lü matrisler, 4' lü 131matrisler), SAYILAR (bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on), TÜMEVARIM (l'li direkti-Fi anlama ve yapma, 2'li direkti-Fi anlama ve yapma, 3' lü direkti-Fi anlama ve yapma, 4' lü direktifi anlama ve yapma) »TÜMDENGELİM (l'li direktifi anlama ve yapma, 2*li direktifi anlama ve yapma, 3' lü direktifi anlama ve yapma, 4' lü direktifi anlama ve yapma), PARÇALARLA OYNAYALIM (tam, yarım, çeyrek, 4 çeyrekten 1 daire yapma, 2 üçgenden 1 kare yapma, 2 yarımdan 1 daire yapma, 4 üçgenden 1 büyük üçgen yapma, 2 üçgen ve 1 kareden 1 altıgen yapma) kavramları verilmiştir. Toplanan veriler tablalar halinde gösterilerek, farklar arasındaki fark' a göre, genel basarı düzeyleri, yas ve cinsiyet faktörlerinin önem kontrolü t testi ile bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar özetle şöyledir : Genel basarı düzeylerinin saptanmasında, deney grubunun aldığı puanlar, kontrol grubuna oranla daha anlamlı bulunmuştur. Beş yaştaki çocukların başarısı, dört yaştakilere göre daha fazla olmuştur. Yaş faktörü önemlidir. Cinsiyet faktörü önemsiz bulunmuştur. 132
Özet (Çeviri)
SUMMARY Approaching the year 2000, developments in all areas o-F science are abound. Among those o-F greatest impact ara computers and they offer services in scientific research, database analyses, and in information center establishment. High technology, data processing, and high productivity all foster in combination better facilities for the implementation of“educational”activities. Those communities that can develop professional human resources through the workings of such quality education are those that achieve breakthroughs in science. The goals of the developed societies that comprehend this reality of educational impact are creation and nourishment of healthy generations, and finding macro solutions to ecologically based -Future problems of humanity. The execution of the duty that humanity is commissioned with on creating a society formed of well educated healthy youth and children is only possible through assessment and application of the education phenomenon. Present development experts claim that education should be given starting in the neonatal (pre-birth) period. For this reason, it should not be ignored that preschool education is a primary factor in the physiological -Formation, and six year lasting growth and development period of the child. This critical period is when the basic building blocks are put in place and the personality is shaped through the foundations of social, emotional, and mental development. \yyThe goal of preschool education should be the child's development on the targeted areas. In light of such requirements suggested by science, the value put on preschool education is becoming progressively greater. The conceptual education that is preparatory -For school has significant import through physical, sensory, perceptual, language, informational, social and emotional development support. A cornerstone of scientific research and a major impact on the development of mankind, the science of mathematics has a direct relationship with the mental evolution of man. The key to injection of the concepts of a science of such vital impact on life in general is an education based an mathematical concepts because they can be learned. Mathematical concepts earn the child the talent of thinking logically, building a conceptual structure in progressive staps, problem definition, perception and solution. Mathematical concepts form the basis for the solution o-f many problems related to every aspect of life. Mathematical concepts not only provide the -Facility for problem solving but earn children the ability of alternative thinking and comparative evaluation. In addition, the children gain courage and con-fidence in the application of such talents to everyday life. The goals of preschool education based on mathematical concepts should be determined and re-flectea in the plans prepared. The concepts demonstrated should follow a order of simple to complex, concrete to abstract, and part to wnole. The exnert should be a model for the children and should later ask for the demonstration of concepts from them. l3>kThe initiation o-F mathematical concepts at the age o-f 3-4, will increase the level of success attained through this education, will positively influence school performance and other developmental areas. Mathematical concepts have a synthesizing influence on the child's life, namely on discipline, adaptation, perception of life, and love. For this reason, such an education should be provided in the form of organized activities that meet the need of play and movement. The activities should alternate between active and passive. The education should be given in the form of a basic discipline that fosters self-confidence and. that reinforces the drive for success. The cooperation of family and school should support the education of the child, and increase the desire for and love of learning. In the schedules prepared, the concepts snould be arranged through exercises in such a manner that they can be applied to any situation in life. An order of simple to complex and general to specific should be followed. The research on mathematical concept education should be supported so that new tecniques on preschool studies can be developed. The subject of this study has been the investigation of the effect of an education effort through experiment and control groups, and on age and sex of the sample members. The experiment was conducted on four-five year olds at the AYKWN KINDER6ARDEN on the concepts of shape (square, rectangle, hexagon, circle), color (major and minor colors), ordering (depending on shape, color, size, dimentions, weights, volumes), relationships (similarity and differences), series, coupling, structure (full, empty), logical decision making (equal, unequal), matrices (of order 1,2,3,4), numbers (1 to 10), induction, deduction, creating shapes out of pieces, little, much, less, more, least and most. »**The collected data have been exhibited in tables while the general performance levels, and the impart of age and sex has been demonstrated through the methodology of the difference of the differences, and the T test. Results a.re summarized as follows : In the determination of the general performance levels, the experiment group has scored better than the control group. Those aged five have achieved better than the four year olds. The age factor is significant while sex is not. ISdÇOCU?UN ADI E?İTİM PKOÜRAMI DE?ERLENDİRME FORMU YASI : CİNSİYETİ : K / E TARİH : / /1991 IS'VKAYNAKLAR İA. ARI, BAŞARAN Meziyet ; GDNEM Mübeccel. 1988.“Dil Gelişimi ve Çocuk Kitapları”. Asama Matbaacılık San. - Ankara. 1. BAKER Carol.“Maths Through Play”1988. Easy paths to early learning with your child. 2. BtLIR Şule.“Çocuk Gelişimi ve Eğitimi El Kitabı II - 1979. 3. COPELAND Richard, W. ”How Children Learn Mathematics“ Second Edition. Teaching Implications of PIAGET's Research. 1974. 4. ERNEST K. ”Education of the Mathematic Teacher“. PP 1980. 5. ERNST Ott. ”Çeviren: Atilla Tokatlı - Okulöncesi Kavram ve Yetenek Eğitimi“. 1978. 6. EGUZ Saip. ”Basılmamış Ders Notları“. Ankara. 1980. 7. FORRA Mana. ”Creative Thinking & Mathematic“. 1986. 8. GİTMEZ Ali Sadi. ”0-5 Yaşlarında Zihinsel Gelişme“. 1977. 9. GÜNCE Gül seren. ”Çocukta Zihin Gelişimi“. 1980. Piaget Kuramına Toplu Bakış”. 10. L0MAX Elizabeth M.R.“Science & Patterns of Child Care”. 1978. 11. LOWELL Kenneth.“The Growth of Understanding in Mathematics”. 1971 12. MANN J. Susanne.“Monresson Metodu”. Çeviren : Nurkut inan. 1978. öğretmen El Kitabı. 13. M0NTESS0RI Mana.“The Discovery of the Child”. Fides Publisners, Notre Dame. Indiana. 14. NEWS0N John.“Toys & Playthings”. 1979. 15. NYE Veronica.“Young Children & Science & Mathematic”. 1983. 16. PARKERS Mark.“Haw to Teach Mathematic to Children”. 1985.