Web-based visualization of geometry in design education
Tasarım eğitimi için geometrinin web tabanlı görselleştirilmesi
- Tez No: 112137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET TASARIM EĞİTİMİ İÇİN GEOMETRİNİN WEB TABANLI GÖRSELLEŞTİRİLMESİ Tasarım eğitimi için geometri konuları geleneksel öğretim yöntembilimleri ve araçları ile yeterli bir biçimde sunulamaz ve incelenemez. Geometrideki problemler ve itirazlar ancak görselleştirme ve araştırma yolu ile etkileşimli bir çalışma ortamında ortaya çıkarılabilir. Böyle bir ortamı elde etmekte pek çok problemle karşılaşılmaktadır; birden fazla pahalı program paketi ihtiyacı, uygun donanınım sağlanması, bu programları tanımak için zaman kaybedilmesi bu problemlerden bazılarıdır. Geometri konularını görselleştirerek programlama egzersizlerinde temel olarak kullanılabilecek bir grafik aracına büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, bahsedilen ihtiyacın karşılanması ve tasarım için matematik dersi konularının görselleştirilmesi ele alınmıştır. Bilgisayar grafiği kullanılarak; geometri temel kavranılan ile GeoDes (Geometri Destek) isimli WEB-tabanlı, etkileşimli bir ortam geliştirilmiştir. Bu ortam ile, pratik yaparak kuramsal bazı matematik konularının daha anlamlı hale getirilmesi, öğrencilerin görsel kabiliyetlerinin ve anlamalarının arttırılması, öğrenciyi öğrenmeye motive etmesi amaçlanmıştır. GeoDes, WWW yolu ile Java ve ilişkilendirilmiş metin yöntemi kullanarak öğrencilerin zaman ve yerden bağımsız olarak programlama egzersizlerini tamamlayabilecekleri ve araştırma yapabilecekleri platformdan bağımsız bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Çalışma farklı bölümlerden öğrencilerden oluşan iki örnek grubu üzerinde test edilmiş olup yapılan değerlendirmenin sonuçları GeoDes ile çalışan öğrencilerde dikkate değer bir öğrenme başarısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEB-BASED VISUALIZATION OF GEOMETRY IN DESIGN EDUCATION Topics of geometry in design education cannot be adequately presented and explored with traditional teaching methodologies and tools. The problems and challenges in geometry can only be recognized through visualization and exploration in interactive study. Such an environment is achieved facing many problems. Some of these problems are the necessity of several expensive program packages, provision of appropriate hardware and loss of time spent to be familiar with these packages. A platform- independent graphics tool, which can be used as a basis for programming exercises visualizing geometry topics, is greatly needed. In this thesis, the realization of this need and the visualization of the topics for the“mathematics for design”course are discussed. Focusing on this discussion, an interactive, WEB-based learning environment called“GeoDes”(geometric support) is developed utilizing computer graphics with basic educational and geometrical concepts. With this environment, it is aimed to increase the learning efficiency of the students through practice, to increase their visual abilities, to enhance their understanding, and to motivate them for learning. GeoDes provides a study through the World Wide Web together with Java and Hypertext to enable the students complete and explore the programming exercises independent of time and place through its platform-independency. The results of the evaluation applied to two samples of students from different departments, point to a remarkable learning success with the students studying with GeoDes.