The Effects of crack size, boundary and nonhomogeneity in K-dominance analysis of 2-D problems of functionally graded materials
Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerin iki boyutlu K-baskın bölge analizinde çatlak boyunun, sınır şartlarının ve homojen olmayan malzeme özelliklerinin etkileri
- Tez No: 112146
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET FONKSİYONEL DERECELENDİRİLMİŞ MALZEMELERİN İKİ BOYUTLU K-BASKIN BÖLGE ANALİZİNDE ÇATLAK BOYUNUN, SINIR ŞARTLARININ VE HOMOJEN OLMAYAN MALZEME ÖZELLİKLERİNİN ETKİLERİ Malzeme özellikleri fonksiyonel olarak değişen dikdörtgen plaklarda çatlak etrafındaki K-baskın bölgenin büyüklüğü Tip 1 yük altında incelenmiştir. Çalışmada kenar çatlaklı ve merkez çatlaklı plaklar modellenmiştir. Çatlak ucu civarındaki iki farklı asimtotik gerilme alanı ile sonlu elemanlar programı ile hesaplanan gerilme alanı karşılaştırılmıştır. Asimtotik gerilme alanlarının, sonlu elemanlar metodu ile hesaplanan gerilme alanlarından sapması çatlak ucu civarındaki eş sapma eğrileri ile gösterilmiştir. Çatlak uzunluğunun ve homojen olmayan malzeme özelliklerinin K-baskın bölge üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Malzeme özellikleri fonksiyonel olarak değişen plaklardaki K-baskın bölgenin büyüklüğüyle ilgili sonuçlar daha detaylı analizler için grafiğe dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF CRACK SIZE, BOUNDARY AND NONHOMOGENEITY IN K-DOMINANCE ANALYSIS OF 2-D PROBLEMS OF FUNCTIONALLY GRADED MATERIALS The extent of K-dominant region around the crack tip of a functionally graded plate under Mode I type loading is investigated. An edge-cracked and a center-cracked plate are modeled for the study. Two different asymptotic stress fields near the crack tip are compared to the stress field calculated by using a unite element program. The deviations of the asymptotic stress fields from the finite element field are shown as contour plots around the crack tip. Effects of crack length and nonhomogeneity on the extent of the K-dominant region are examined. Results of the extent of the K-dominant region in a functionally graded plate are plotted for a detailed analysis of K-dominance.