An Investigation on the use of activated carbon supported noble metal catalysts in CO oxidation
Soy metal katalizörlerle desteklenmiş aktif karbonun karbon monoksit oksidasyonunda kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 112147
  2. Yazar: SEZEN GÜRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN, DOÇ. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI ÖZET SOY METAL KATALİZÖRLERLE DESTEKLENMİŞ AKTİF KARBONUN KARBON MONOKSİT OKSİDASYONUNDA KULLANIMININ İNCELENMESİ Bir ticari aktif karbon(AC), hem orijinal haliyle hem de iki farklı oksidasyon metoduyla, hava ve HNO3 oksidasyonu ile, okside edildikten sonra AC yüzey kimyası ve AC-destekli katalizörlerin katalitik özelliklerinin ilişkisinin incelenmesi amacıyla katalizör destek maddesi olarak kullanılmıştır. Aktif karbona emdirilmiş, dokuz adet Pt ve Cu veya Au ve Cu olmak üzere iki metal içeren katalizörler ile Pt veya Au olmak üzere altı adet tek metalden oluşan katalizör alışılmış emdirme yöntemi ile hazırlanmıştır. Pt ve Au katalizörlerin katalitik aktivitelerinin incelenmesinde farklı kalsinasyon, indirgeme ve reaksiyon şartları kullanılmıştır. Hem tek hem de iki metalli Pt ve Au katalizörlerde Pt ve Au miktarı ağırlıkça % 1 olarak sabit tutulmuştur, iki metal içeren katalizörlerde, % 3 veya % 5 oranında Cu kullanılmıştır. Reaksiyon sıcaklığı, Pt içeren dokuz adet katalizör için 398 K iken, Au içeren altı adet katalizör için ise 373 K'dir. Bütün katalizörler reaksiyon öncesi H2-He gaz karışımı altında indirgeme işlemine tabi tutulmuştur. CO oksidasyonu denemeleri mikro reaktör içinde atmosferik basınçta gerçekleştirilmiştir. Aktivite ölçümü denemelerinde Pt içeren katalizörler için CO:02:He oranı 15:20:65 iken Au içeren katalizörler için bu oran 2:2:96'dır. Bütün katalizörler toplam yüzey alanı ölçümü ve sıcaklık programlamalı indergeme özelliklerine göre karakterize edilmiştir. Katalizörlerin ayrıca CO oksidasyonundaki katalitik aktiviteleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar aktif karbon desteği ve katalizörlerdeki farklı metal kombinasyonlarının etkileri bazında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE USE OF ACTIVATED CARBON SUPPORTED NOBLE METAL CATALYSTS IN CO OXIDATION A commercial activated carbon (AC) was used as a catalyst support either in its original form or after two different oxidation treatment, namely air oxidation and HNO3 oxidation, aiming to investigate the relation between the AC surface chemistry and the catalytic properties of the AC-supported catalysts. Nine bimetallic catalysts consisting of either Pt and Cu or Au and Cu, and six monometallic catalysts consisting of Pt or Au were prepared by the conventional incipient wetness impregnation method. Different calcination, reduction and reaction parameters were used in the catalytic activity test for Pt and Au catalysts. Pt and Au loadings were kept constant at lwt per cent in both monometallic and bimetallic catalysts. In the preparation of the bimetallic samples, addition of Cu was either 3 wt per cent or 5 wt per cent. Nine sets of reaction experiments were conducted at 398 K in the case of Pt catalysts while the other six were carried out at 373 K in the case of Au containing catalysts. All catalysts were reduced in situ under the flow of a H2-He mixture prior to the activity tests. The CO oxidation experiments were conducted in a microflow reactor at atmospheric pressure. In the activity tests, the COiChiHe volume ratios were 15:20:65 and 2:2:96 for Pt- containing and Au-containing catalysts, respectively. All catalyst samples were characterized by their total surface area, temperature program reduction properties and by their catalytic activities in CO oxidation. The results were explained on the basis of the effect of AC support as well as that of the metal combinations used.