The effect of concrete quality on earthquake design: Economical aspects
Beton kalitesinin ekonomik yönden depreme göre dizaynda etkisi
- Tez No: 112158
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET BETON KALİTESİNİN EKONOMİK YÖNDEN DEPREME GORE DİZAYNDA ETKİSİ Geçen yıllar boyunca ulaşılan maksimum basınç dayanımlarında oldukça büyük gelişmeler yaşandı. Böylece bugün endüstri tarafından üretilebilen geniş bir yelpazede beton sınıfları bulunmaktadır. Fakat yüksek basınç dayanımlarının yapıların maliyetlerini düşüreceği bir soru işaretidir. Kolon optimizasyonu üzerine yapılmış araştırmalar vardır fakat bunlar yönetmelikler tarafından konulan yapay sınırlamaları içermez. Türk standardları ve deprem yönetmeliğine göre nümerik bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma kombinasyonu üç farklı kat sayısı, dört farklı beton sınıfı ve birinci ve ikinci derece deprem bölgelerim içermektedir. Kombinasyonlar hesaplanıp maliyetleri karşılaştırılmıştır. Projelerde bir bilgisayar dizayn programı kullanıldı ve sonuçlan yapı modelleme programlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF CONCRETE QUALITY ON EARTHQUAKE DESIGN: ECONOMICAL ASPECTS There is a great advance in maximum concrete compressive strengths reached throughout years. So, today we have a large variety of concrete classes that can be produced by the concrete industry. But, the use of higher strength concrete would lower the cost of the building is a question. There are investigations done on the optimization of columns. But these optimizations have the lack of artificial limitations set by the codes. A numerical investigation is done on the use of different concrete classes according to Turkish Standards and Earthquake Codes. The investigation combinations includes three different story heights, four different concrete classes and First and Second Earthquake Regions. The costs of combinations are analyzed and compared. A market design computer program is used and its results are compared with a structural modeling computer program.