Data hiding in color images
Renkli imgelerde veri saklama
- Tez No: 112159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET renkli imgelerge veri saklama Son yıllarda, medya ortamında kullanılan belirli formatların telif hakları önemli bir konu olmaya başladı. Bu sebeple, sayısal ortamda bilgi saklama konusu önem kazandı ve kaçınılmaz oldu. Sayısal ortamda bilgi saklama, imza, telif hakkı, oluşturulma tarihi vb. bilgileri saklanma amacıyla yapılan işlemdir. Gerçek renkli sayısal resimler 1 6 milyon ve daha fazla renk içerebilirler. Buna karşın paletli resimler, çok daha az sayıda renk içerirler. Bu az sayıda renk palet adı altında anılan ayrı bir tabloda tutulur. Bu durumda sayısal resim, bu palete işaretçiler içerir. Bu tezde, üç yeni, sayısal resimlerin paletlerini kullanan bilgi saklama yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemlerden ikisi resimlerde hiç kullanılmayan veya göz ile ayırd edilemeyecek farklara sahip olan renkleri kullanmaktadır, böylece resmi görsel olarak değiştirmemektedir. Üçüncü yöntem yüksek sayıda renk içeren resimleri az sayıda renk içeren, paletli resimlere çevirirken palet içerisine bilgi saklama amaçlıdır. Bu üç yöntemi dayanıklılık, kapasite ve görünülme açılarından inceliyoruz. Bilgi saklama uygulamalarında kullanılabileceklerini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DATA HIDING IN COLOR IMAGES In recent years, copyright has become an important issue for certain kinds of media. Therefore, data hiding in digital images has become an unavoidable issue. Data hiding is the process for hiding information like signatures, copyright information, construction date etc. within multimedia objects like digital images, audio files, video etc. True colour images may contain up to more than 16 million colours. Paletted images, on the other hand, contain much fewer colours, which are kept in a separate table called a palette. The image then contains references to the palette. A number of recent techniques have been proposed for data hiding in paletted images. In this thesis, three novel techniques for hiding data using the palettes of color images are proposed. Two of the techniques can be implemented without interfering with the image data, by using unused entries or visually indistinguishable colors in the image palette. The last technique reduces a high colour image to an indexed image and encodes the watermark using the palette information. We test the performance of these three techniques with respect to robustness, data hiding capacity and perceptibility. We show that these techniques can be used for data hiding applications.