LSB steganografi yönteminde yüksek kapasiteli veri gizleme
High capacity data hiding in LSB steganography
- Tez No: 472694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Steganografi askeri haberleşme, kimlik doğrulama ve benzeri alanlarda veriyi gizli bir şekilde hedefe göndermek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Steganografide öncelikli amaç verinin farkedilmeyecek şekilde gizlenmesi veya farkedilmesi durumunda içeriğinin elde edilememesidir. Gizli iletişim genelde gizlenecek mesajı, resim, metin, ses veya multimedya içeriğin içine gömülerek gerçekleştirilir. Resim steganografide güvenlik, kapasite ve şeffaflığın yüksek ve bunu yaparken algoritmik karmaşıklığın düşük düzeyde tutulması gerekmektedir. Bu tezde, stegonagrafi yoluyla gizlenecek verilerin kapasitesini arttırımak üzere bir yaklaşım geliştirilmiştir. Uygulama, renkli ve gri tonlu resimler üzerinde gerçekleştirilmiş ve başarımları MSE ve PSNR sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir.Önerilen yöntmle gizlenecek veri kapasitesi 3 ila 8 kat aralığında arttırılmış ve elde edilen sonuçların diğer LSB yöntemleri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steganography is widely used in military communications, identity verification and similar areas to secretly transmit data to destinations. The primary purpose of steganography is to hide the data in an unrecognizable way or unable to get the content if it is noticed. Generally, confidential communication is carried out by embedding the message in picture, text, sound or multimedia content. In the image steganography, increasing security, capacity and transparency and keeping the algorithmic complexity at a low level is required. In this thesis, an approach has been developed to increase the capacity of the data to be hidden through steganography. Study was carried out on color and grey level images and the performance of the method was evaluated with MSE and PSNR results.The data capacity to be hidden by the proposed method is increased in the range of 3 to 8 times and it observed that the obtained result are compatible with other LSB methods.