Modeling and evaluation of the behavior of concrete-lime modified clay interface
Kireçle stabilize edilmiş kil-beton ara yüzeylerinin davranışlarının modellenmesi
- Tez No: 112165
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET KİREÇLE STABİLİZE EDİLMİŞ KİL-BETON ARA YÜZEYLERİNİN DAVRANIŞININ MODELLENMESİ Kil-beton ara yüzeyinin mukavemet parametrelerinin iyileştirilmesi için sulu kireç uygulaması, Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirilmiş yeni bir teknolojidir ve kazık kuyularının iyileştirilmesi için ekonomik ve pratik bir çözüm sunar, bu konuda daha önce yapılan deneysel çalışmalara ek olarak bu çalışma kireç iyileştirmesinin kil-beton ara yüzeyine etkilerini sonlu elemanlarla modelleme yöntemiyle incelemektedir. Model, önceki çalışmalardan elde edilen malzeme özelliklerini kullanarak kireç iyileştirmesinin etkisini ve kireçle iyileştirilmiş kilin kesme etkisi altındaki davranışını incelemektedir. Bu çalışmada kireçle iyileştirilmiş kilin optimum kalınlığı çeşitli durumlar için bulunmuş ve bu kalınlığı belirlemeye yönelik bir bağıntı geliştirilmiştir. Ayrıca kireç iyileştirilmesinin etkili olduğu minimum iyileştirme kalınlığı bulunmuş ve bu sınır kalınlığın nedenleri adhezyon limiti kavramı oluşturularak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca ara yüzey kesme açısı ve içsel kesme açısı arasında, iyileştirmede kullanılan kireç oranına bağlı olarak bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki ara yüzey mukavemet parametrelerinin, deney yapılmadan belirlenebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELING AND EVALUATION OF THE BEHAVIOR OF CONCRETE-LIME MODIFIED CLAY INTERFACE In this study, a finite element package program, called Plaxis, is used to investigate the effects of lime treatment on the clay-concrete interface and to evaluate the behavior of lime treated clay body under the action of shearing forces. Direct shear box test is adopted as a model to represent the shearing action and to determine the role of interface material with the consideration of easy data interpretation. The study consists of two phases, first of which is conducted in order to determine the evaluation of shear strength properties of the clay-concrete interface after conditioning with lime. In the second phase, the model is used to determine the optimum thickness for the lime treated zone that gives the same performance as the fully lime conditioned soil. For both parts of the study, the behavior of the clay body, and the reasons for this behavior are investigated.