Object oriented design and implementation of a web-based distributed simulation and control system
Nesne yönelimli web tabanlı dağıtık benzetim ve kontrol sisteminin dizayn edilmesi ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 112164
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET NESNE YÖNELİMLİ WEB TABANLI DAĞITIK BENZETİM VE KONTROL SİSTEMİNİN DİZAYN EDİLMESİ VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Bu çalışmada gerçek zamanlı sistemlerin benzetimi ve kontrolünü sağlayabilecek nesne yönelimli web tabanlı dağıtık bir altyapının dizaynını ve gerçekleştirilmesini sunduk. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde herhangi bir büyüklükteki herhangi bir üretim ortamının dünyanın herhangi bir yerinden internet vasıtasıyla ve asenkron biçimde benzetimi veya kontrolü mümkün hale gelmiştir. Bir fabrikanın tüm üretim komponentleri, veya üretim ortamının kendisi, sistemin yüksek derecede özelleştirilmeye müsait sanal üretim komponenti objeleri ile temsil edilebilir. Benzetim perspektifinden bakıldığında, ortaya konan mimari kompleks bir benzetimin çalıştırılma yükünü, o benzetimi bir çok fiziksel bilgisayara dağıtarak hafifletebilme yeteneğindedir, ve üçüncü kişilerin sistemin standartlarına uygun yarattığı objeleri de benzetimde kullanabilir. Ve kontrol perspektifinden bakıldığında ise, ortaya konan sistem bir fabrikanın herhangi bir üretim makinasının her hangi bir kaynak, ki bu web tabanlı kontrolörler veya üçüncü kişiler tarafından işletme-geneli için geliştirilmiş herhangibir yerde çalışan bir yazılım olabilir, tarafından kontrol edilebilmesini sağlamaktadır. Ortaya konulan sistem dahilinde geliştirilen Gerçek Hayat Makine Sunucu objeleri gerçek üretim bileşenlerini temsil etmektedir. DCOM/Proxy Uygulama Sunucu yazılımı sayesinde web tabanlı kontrolörleri veya üçüncü kişi uygulamaları ile, sanal üretim bileşeni objelerinin kesintisiz iletişimi sağlanmaktadır. Son olarak da WebÖnYüzü yazılımı web tabanlı kontrolörlerin sistem ile entegrasyonu fikrinin kanıtsal uygulamasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OBJECT ORIENTED DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A WEB-BASED DISTRIBUTED SIMULATION AND CONTROL SYSTEM In this study we have presented an object oriented design and implementation of a web based distributed simulation and control for real time systems. We have developed a system, which enables both controlling and simulating of any given manufacturing environment at any scale, from anywhere in the world via internet in an asynchronous manner. All the manufacturing components in a factory, or the manufacturing environment as a whole, can be represented with the help of the system's virtual manufacturing component objects in a highly customizable form. The proposed architecture has the ability to minimize the execution load of a complex simulation by distributing the simulation to many physical computers, and can simulate third-party simulator objects designed according to the system standard when looked at the system simulation perspective. And when looked from the control perspective, one will see that the proposed system enables the control of any manufacturing machine of a factory from any source, which can either be the web based clients, or a third-party enterprise-wide software running anywhere. In the proposed system, the developed Real Life Machine Server objects represent the counterparts of real manufacturing components. With the help of the developed DCOM/Proxy Application Server software, a seamless communication between the web based clients or any other third party software, and the virtual manufacturing components is established. Finally the WebFrontEnd application software represents the proof of concept for the integration of web based clients to the system. T.C. YCKSHCÖCRETÎM KURUL»