Applications of multiwavelets to image denoising
Çoklu-dalgacık tekniklerinin imgelerden gürültü temizlemeye uygulamaları
  1. Tez No: 112166
  2. Yazar: ERDEM BALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET ÇOKLU-DALGACIK TEKNİKLERİNİN İMGELERDEN GURULTU TEMİZLEMEYE UYGULAMALARI Dalgacık kuramındakı gelişmeler, gürültülü bilgiden bir sinyali çıkarmak için kullanılan dalgacık eşikleme yönteminin oluşmasına yolaçmıştır. Birden çok ölçek fonksiyonuna sahip çoklu-dalgacıklar, yakın geçmişte dalgacık topluluğuna tanıtılmıştır. Çoklu-dalgacıklar diklik, bakışım ve kısa destek özelliklerini aynı anda sunmaktadırlar, ki bu sıradan dalgacıklar ile olası değildir. Bu tezde, imgelerden gürültü temizlemek için çeşitli çoklu-dalgacıklarin başarım analizleri incelenmiş ve çiktılar, dalgacık çıktıları ile karşılaştırılmıştır. Evrensel Eşik, Vektör Eşik, Stein'in Yansız Risk Kestiricisi ve Genelleştirilmiş Çarpraz Doğrulama yöntemlerinin çoklu-dalgacıklar ile kullanımı önerilmiştir. Yöntemler, çoklu-dalgacıklar ile daha verimli calişmaları için geliştirilmiştir. Çoklu-dalgacıkların, imge temizlemede sıradan dalgacıklardan daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir; bu, çoklu-dalgacıkların yeni çalışmalar yapılmasını hakettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT APPLICATIONS OF MULTIWAVELET TECHNIQUES TO IMAGE DENOISING The developments in wavelet theory have given rise to the wavelet thresholding method, for extracting a signal from noisy data. Multiwavelets, wavelets with several scaling functions, have recently been introduced to the wavelet community. Multiwavelets offer simultaneous orthogonality, symmetry and short support; which is not possible with ordinary wavelets. In this thesis, the performance of various multiwavelets are studied for image denoising, and the outputs are compared with those of wavelets. The Universal Threshold, the Vector Threshold, Stein's Unbiased Risk Estimate (SURE) threshold and Generalized Cross Validation (GCV) threshold methods are proposed to be used with the multiwavelets. The thresholding methods are improved to work more efficiently with multiwavelets. It is observed that multiwavelets outperfrom the ordinary wavelets for image denoising, which proves multiwavelets deserve further study.