Nonlinear structural analysis of semi-rigid steel connections
Yarı rijit çelik birleşimlerin nonlineer yapısal analizi
- Tez No: 112170
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET YARI RİJİT ÇELİK BİRLEŞİMLERİN NONLİNEER YAPISAL ANALİZİ Yarı rijit kolon kiriş bileşimleri ANSYS 5.5.1 sonlu elemanlar analiz programı yardımı ile üç boyutlu elemanlar kullanılarak analiz edilmiştir. Burkulma ve aşırı deformasyon etkileri gibi geometrik nonlineariteler modele dahil edilmiştir. Malzeme nonlineariteleri, varsayılan gerilme-uzama eğrileri ile tanımlanmıştır. Bulonlar, kolon ve kiriş arasındaki sınır şartlan, gerçek davranışı simüle etme kabiliyetine sahip temas elemanları kullanılarak modellenmiştir. Bulon kafaları ve somunlar da, bulonlarla birlikte modellenmiştir. Sürtünme etkileri, tüm temas yüzeylerine verilen sürtünme katsayıları ile değerlendirilmiştir. Üç boyutlu sonlu elemanlar modelinin rotasyonları ve genel davranış karakteri, referans alınan test sonuçlan ile kıyaslanmıştır. Sonlu elemanlar analizim, yan rijit bileşimleri modellemedeki güvenilirlik ve verimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT NONLINEAR STRUCTURAL ANALYSIS OF SEMI-RIGID STEEL CONNECTIONS Semirigid beam-to-column connections are analyzed using three-dimensional finite elements using ANSYS 5.5.1 finite elements analysis software. Geometric nonlinearities like buckling and large deformations are incorporated to the model. Material nonlinearities are defined with proposed stress strain curves. The boundary conditions between bolts, column, and beam are modeled with contact elements, which are capable to simulate the actual behavior. Nuts and heads are modeled with the bolts. Frictional effects are considered by assigning coefficient of friction to all contacting surfaces. Rotations and the general behavioral characteristics of the three-dimensional finite elements model presented are compared with the reference test results. Reliability and feasibility of the finite elements analysis in modeling the semirigid connections is investigated.