Soft storey dilemma in earthquake resistant design
Depreme dayanıklı tasarımda yumuşak kat problemi
  1. Tez No: 112171
  2. Yazar: ALPCAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
vii ÖZET DEPREME DAYANIKLI TASARIMDA YUMUŞAK KAT PROBLEMİ Komşu katlar arasında rijitliğin düzensiz dağılmış olma durumuna yumuşak kat adı verilir. Binadaki tuğla bölme duvarların, binanın yüksekliği boyunca devam etmemesi, özellikle zemin katlarda ticari amaçlarla tamamen gözardı edilerek inşa edilmemesi bu rijitlik düzensizliğinin başlıca sebebidir. Giriş katındaki dükkanda tuğla bölme duvarları bulunmayan ve üst katlardaki dairelerde düzenli bir tuğla duvar dağılımı olan binaların deprem performansı başarısızdır. Birçok deprem ve hasarları incelediğinde, tuğla duvarsız katta, deprem yüklemeleri sırasında hesaplanan değerlerden çok daha büyük deplasmanlar ile karşılaşılmıştır ve genelde bu beklenmedik deplasmanlar ağır hasar ile sonuçlanmıştır. Yeni Türkiye Deprem Yönetmeliği TDY'98, yatay deprem yüklemesi yapılırken betonarme hesaplarında tuğla bölme duvarları dikkate almaz. Halbuki, tuğla bölme duvarların binanın deprem performansı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu etkiyi göstermek amacıyla, altı değişik bina SAP90 bilgisayar paket programı yardımıyla modellenmiş ve analizleri yapılmıştır. Analizler, hem TDY'98'in önerdiği gibi tuğla bölme duvarsız boş çerçeve için, hem de duvarların Hrennikoff sonlu elemanlarıyla modellendiği dolu çerçeveler için yapılmıştır. Her iki yöntemin sonuçları karşılaştırıldığında, TDY'98'in yapılarda yumuşak kat problemini tespit etmekteki yetersizliği gözler önüne serilmektedir. Yumuşak kat probleminin olumsuz sonuçlarına karşı doğru bir tasarım ancak tuğla bölme duvarların etkilerinin betonarme hesapları yapılırken dikkate alınmasıyla olabilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT SOFT STOREY DILEMMA IN EARTHQAUKE RESISTANT DESIGN Soft storey is detected in a structure, when there is a sharp change in the stiffness of any two adjacent storeys. This sharp change is caused by the discontinuity of the masonry infill walls. A residential building with an open first storey for commercial purposes may experience unexpectedly large deformations at the ground floor level under seismic action and that may be followed by a sudden collapse or heavy damage. Examples of severe damages to structures with soft storeys are presented from the past earthquakes. According to the Turkish Earthquake Code (TDY'98), the masonry infills walls are not considered in the calculations of the lateral load carrying system. However, in reality the masonry infill walls do constraint the movements of the structure under earthquake loading. A parametric study is presented in order to indicate the importance of considering the influence of masonry infill walls in the structural analysis. Six different example buildings are modeled and the structural analyses are performed using SAP90 package program. The analyses are carried out for the bare frames without any infill walls, as TDY'98 recommends, and also for the frames in which the masonry infill walls are represented by the Hrennikoff lattice model elements. Then, the results of each case are compared. It is shown that the TDY'98 is inadequate for detecting the presence of soft storey condition. The only solution for a proper design against the unfavorable effects of the soft storey is recommended to consider the influence of masonry infill walls in the stiffness calculations of the structure.