Modeling of nonlinear behavior of steel beam to column semi-rigid connections with 3-D solid finite elements
Yarı-rijit çelik kiriş-kolon bağlantıların doğrusal olmayan davranışının 3 boyutlu sonlu elemanlarla modellenmesi
- Tez No: 340992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pratikte, çelik yapı sistemlerindeki kiriş?kolon bağlantıları genellikle ya rijit (moment) ya da basit (mafsal) bağlantı tipleri olarak varsayılmaktadırlar. Gerçek durumda bağlantı tiplerinin dikkate değer lineer olmayan davranışları göz önüne alındığında, rijit bağlantıların bir miktar esnekliğe sahip olduğu ve basit bağlantıların da bir miktar rijitliğe sahip oldukları, hatta bu sebepten dolayı da bazı bağlantı tiplerinin yarı-rijit bağlantı adı altında kategorize edildikleri bilinmektedir. Kiriş-kolon bağlantı bölgeleri bir ya da birden fazla sayıda/miktarda köşebent, plaka, kaynak ve bulon gibi birleşenleri içermektedirler. Tüm bu bileşenlerin birbirleri ile olan fiziksel etkileşimlerinin anlaşılması son derece önemlidir. Bu bakımdan, sayısal programlar kullanarak ve deneysel çalışmalar yürüterek yarı-rijit bağlantıların monotonik ve çevrimsel davranışlarının araştırılması çok önemli bir ilgi konusu haline gelmiştir. Yapısal elemanların detaylı analizi ve modellenmesi için gelişmiş sonlu elemanlar programlarının kullanımı çok yaygın hale gelmiştir. Sayısal simülasyonların deneyler ile tamamlanması mümkündür ancak, deneysel çalışmaların yürütülmesi bazı durumlarda pratik olmayabilmektedir. Bilgisayar teknolojisindeki ilerlemelere rağmen, yarı-rijit bağlantılardaki doğrusal olmayan geometrik ve malzeme davranışlarının karmaşık özelliğinin modellenmesi günlük bilgisayar kullanımı ile yetersiz kalabilmekte ve uzun zamanlar alabilmektedir. Bu tezde yarı-rijit bağlantıların üç boyutlu sonlu elemanlarla modellenmesi ve analizi gerçekleştirilmiş ve karşılaştırmalar özellikle bulonlu kolon-kiriş bağlantıların yarı-rijit karakteristiğine odaklanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu bulunmuş, son 30 yılda bu bağlantı tipi ile ilgili gerçekleştirilmiş deneysel çalışmalar bu tez kapsamı altında dikkate alınmıştır. Sayısal simülasyonların sonuçları, deneysel veriler ile karşılaştırılmış ve gelişmiş lineer olmayan sonlu elemanlar programı ile modellenmiş üç boyutlu bağlantı modellerinin güvenirliliği bulunmaya çalışılmıştır. Bulonlu kolon-kiriş tipi bağlantıların doğru olarak sayısal bir biçimde modellenebilmeleri için, sonlu elemanlar programlarının kullanımlarının ve lineer olmayan davranışların detaylı bir biçimde bilinmeleri gerekmektedir. Bu bakımdan bulonlu bir kolon-kiriş bağlantısının modellenmesi ile ilgili özel bir sunum da bu tez kapsamında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In steel structural systems, beam to column connections are usually assumed either rigid or pinned in practice. In reality rigid connections have some flexibility and shear connections have some rigidity incorporated in their real behavior with significant nonlinearity included, as well; thus this behavior results into the categorization of some connections as semi-rigid. Beam to column connection regions contain one or more of the following components: angles, plates, welds, and bolts. Understanding the physical actions occurring between all these parts is crucial. In this regards the development and use of numerical tools and also further experimental studies trying to identify the monotonic and cyclic behavior of semi-rigid connections have gained significant attention. Detailed modeling and analysis of structural members by using advanced finite element programs is very common nowadays. Conducting experiments may supplement verification of numerical simulations; however experimental works may not be practical in some cases. Despite the advance in computer technology, for the modeling of the complex interaction of geometric and material nonlinearities in steel semi-rigid connections the use of regular computers may not always suffice in terms of computer power and large amounts of analysis time is still needed. In this thesis 3-D finite element modeling and analysis of semi-rigid connections is undertaken, where for this purpose a special type of bolted beam to column connection is chosen due to its truly semi-rigid characteristic. Previous experiments conducted on this connection type in the last three decades are considered for the numerical study undertaken in this thesis. Results obtained from numerical simulations are compared with experimental data and the reliability of 3-D modeling of connections with the use of advanced nonlinear finite element programs is assessed. In order to model bolted beam to column connections accurately in a numerical simulation for all connection topologies, detailed understanding of the nonlinearities that need to be taken into account during the use of finite element software should be well known. In this regards, special attention has been given in this thesis for the presentation of how a bolted beam to column connection region shall be modeled, as well