Production scheduling for sanitary ware
Seramik sağlık gereçleri sektöründe üretim çizelgeleme
- Tez No: 112174
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE ÜRETİM ÇİZELGELEME Bu çalışmanın amacı EYAP-VİTRA seramik sağlık gereçleri fabrikası için uygulanabilir bir üretim planlama ve çizelgeleme modeli geliştirmektir. Sistem analizinden sonra, döküm ve fırınlama süreçlerinin sistemin ana darboğazları olduğu görülmüş ve geliştirilen sistem bu süreçler üzerine odaklanmıştır. Problem kısaca, akış tipi üretim ortamında çok süreçli, paralel tezgahlı, kapasite kısıtı olan üretim parti miktarı belirleme ve tezgah yükleme problemi olarak tanımlanabilir. Bu tarz problemler için, tüm sistemi kapsayan genel bir matemetiksel model geliştirerek çözmek hem zaman hem de çözülebilirlik açısından uygun değildir. Bu sorunları giderebilmek için problem kararsal ve fonksiyonel hiyerarşi ile ürün yapısına göre ayrıştınlmıştır. Geliştirilen planlama sisteminin performansı, mevcut sistem ile geliştirilen sistemin sonuçlarının daha önceden belirlenen performans kriterlerine göre kıyaslanması ile ölçülmüştür. Ayrıca, bu enküçüklenmesi ve ençoklanması gereken kriterler geliştirilen sistemin geçerliliğini incelerken de kullanılmış ve sonuçta, toplam maliyette özellikle rötar ve stoklama maliyetlerinde, stok seviyesinin istenen oranlar arasında tutulması sağlanarak önemli düzeyde düşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION SCHEDULING FOR SANITARY WARE The purpose of this study is the development of an applicable production planning and scheduling model of sanitary ware in EYAP-VİTRA. After a brief, overall system analysis, the casting and firing stages were singled out as the main bottlenecks of the system and the proposed planning procedure has focused on these stages. In short, the problem can be defined as a multi-product, multi-stage, parallel machine, capacitated lot sizing and loading problem in the flow shop-manufacturing environment. For such a problem, generating an overall mathematical model for the whole system and solving it is not applicable in terms of time and computational problems. In order to overcome these problems, the problem was broken down into a series of problems with respect to decision hierarchy, functional hierarchy and product structure. The performance of the proposed planning procedure was evaluated by comparing the results of the current system and the proposed system according to the pre-defined performance measures of some cost indicators necessarily minimized, and quantity measures. These are used to compare the results of the proposed procedure with the existing ones in the validation of models, and overall costs were reduced particularly in backorders and inventory. Large surpluses and deficits become a thing of the past as stock is held at the minimum required level.