'Implementation of mean variance portfolio theory on internationals markets'
'Ortalama--varyans portföy teorisinin uluslararası piyasalara uygulanması'
- Tez No: 112173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET ORTALAMA- VARYANS PORTFÖY TEORİSİNİN ULUSLARARASI PİYASALARA UYGULANMASI Bu tezde ortalama-varyans portföy teorisinin uluslararası piyasalarda uygulanması amaçlanmıştır. Ortalama-varyans portföy stratejisi baz alınarak gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaları kapsayan bir portföy oluşturulmuştur.“Global Portföy”olarak adlandırılan bu portföyün değişik senaryolar altındaki performansı Morgan Stanley Capital International tarafından sağlanan endekslerle karşılaştınlmıştır. Parametrelerin hesaplanmasında kullanılan veri geçmişi ve portföy dağılımının yeniden hesaplanma aralığı değiştirilerek ortalama-varyans portföy teorisi baz alınarak oluşturulan portföylerin performansları incelendi. Portföy ağırlığı hesaplama aralıkları bir aydan üç ve altı aya çıkarıldı. Aynı anda, beş ve iki yıllık geçmiş performans verisi her hesaplama aralığı için kullanıldı. Ayrıca 60 ve 120 günlük getirileri parametre hesaplanmasında kullanan bir strateji de uygulandı. Elde edilen sonuçlar ışığında, günlük verilerin parametre hesaplanmasında kullanılmasını ve bir, üç ve altı aylık portföy hesaplanmasını öngören bir karma strateji uygulandı. Sonuçlara genel olarak bakıldığında karma portföy stratejisinin diğer alternatiflere göre işlem ücretlerinin düşüldüğü durumda dahi daha iyi bir performans gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION OF MEAN-VARIANCE PORTFOLIO THEORY ON INTERNATIONAL MARKETS The aim of the study is to implement mean- variance portfolio theory on international markets including both major developed and emerging markets. In the study a global portfolio, the weights of which are calculated through regional application of the mean- variance analysis, is derived. The performance of the so-called“Global Portfolio”under different scenarios is compared with relevant regional benchmark indexes provided by Morgan Stanley Capital International. The performance of mean- variance portfolios is examined by changing the portfolio review period length and the length of the data history used in parameter calculation. The review period length is changed from one month to three and six months. Meanwhile, the five and two years long parameter histories are used for each review period case. We also constructed daily portfolios using daily return data in the past 60 and 120 days. Examining the results, we adopted a hybrid approach that comprises application of monthly, quarterly and semi-annual portfolio reconstruction policies and use of daily returns in the past for parameter history. It is observed that the mean-variance portfolio strategy exhibits a better performance when the hybrid strategy is applied. The hybrid portfolios return significantly higher than the other alternatives even in the case that a fixed transaction fee is deducted from the returns on the portfolio.