Software development for the production scheduling and optimization of open pit mines
Açık maden ocaklarında üretim planlaması ve optimizasyonu için yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 119648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Modern çağımızda anahtar kelimeler uyum ve dengenin beraberinde getirdiği gelişme ve optimizasyondur. Dünya maden rezervlerinden en verimli şekilde yararlanabilmek için; optimizasyon, açık maden işletmeciliği için de aynı derecede önemlidir. Açık maden işletmeciliğinde üretim planlaması, üç boyutlu bir blok model olarak tasarlanmış cevher blokları ve boş blokların, kazılarak çıkarılış sırasını en verimli olacak şekilde düzenlemekle ilgilenir. Bu kazılış sırasının belirlenmesi işleminde kriter, ocağın belli koşullar ve sınırlamalar dahilinde net bugünkü değerinin maksimizasyonudur. Blokların çıkarılış sıralaması işlemini optimize etmek üzere birçok girişim olmuştur. Sonuca ulaşmak için yapılması gerekli hesaplamaların çokluğu ve gerekli hafıza miktarının büyüklüğü nedeniyle bilgisayar kullanımının en yararlı olduğu alanlardan birisinin açık maden işletmelerinde üretim planlaması olduğu açıktır. Geçmişte, açık maden işletmeciliğinde üretim planlama algoritmalarının aşın yüksek ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygun bilgisayar donanımı yoktu. Ancak bilgisayar donanım alanındaki inanılmaz gelişmeler sayesinde dünün süper makineleri bugünün sıradan bilgisayarları oldular. Bu gelişme yazılım alanında da yeni ufukların keşfine doğru bir açılıma sebep olmuştur. Bu tezin ana amacı açık maden işletmeciliğinde üretim planlaması için yeni bir yaklaşım ortaya koymak ve bu yaklaşımı kullanan yeni bir yazılım geliştirerek sonuçlan sunmaktır. Yaklaşım evrensel çekim yasasını baz alarak oluşturulmuştur. Cevher bloklarının ekonomik değerleri onların kütleleri olarak kabul edilmiştir.Blokların çıkarılış sıralaması kazıcı ile cevher blokları arasındaki toplam kütle çekim vektörüne dayanılarak belirlenir. Bu yaklaşımı kullanan yazılım, C-Builder görsel dilinde, Open GL üç boyutlu grafik ortam desteği ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In our modern age, the keywords are development and optimization which are resulted from balance and harmony. Optimization is also important in open pit mining domain in order to utilize world mining sources in a most effective way. In open pit mining, production scheduling concerns with obtaining an effective extraction sequence of ore and waste blocks in a three-dimensional block model. In this sequencing process the criterion is the maximization of the net present value of the pit under some restrictions and limitations. There have been many attempts to optimize extraction sequencing procedure. It is obvious that using computer may be the most useful facility in this domain because of the requiring excessive computations and huge memory. In the past, there was no eligible computer hardware to meet the extreme needs of the production scheduling algorithms in open pit mining. However, today the super machines of the past have become ordinary ones due to the incredible developments in computer hardware domain. This progress leads to the discovery of new horizons in software domain. The main objective of this thesis is to propose a new approach and develop a software in order to asses the reliability of this new approach. This approach is based on universal gravity law. The economic values of ore blocks are assumed as their mass. Extraction sequence is determined by the total gravity vector between excavators and ore blocks. The software which uses this approach is written in C-Builder visual language and under the support of Open GL three-dimensional graphical environment.