Measurement based replanning of cell capacities in cellular wireless networks
Hücresel kablosuz şebekelerde hücre kapasitelerinin ölçüme dayalı planlanması
- Tez No: 112203
- Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN, DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET HÜCRESEL KABLOSUZ ŞEBEKELERDE HÜCRE KAPASİTELERİNİN ÖLÇÜME DAYALI PLANLANMASI Kablosuz iletişim de kablolu iletişim gibi teletrafik kuramına dayanır. Bunun amacı geniş kullanıcı sayısına sınırlı bandgenişliği içinde hizmet vermektir. Band genişliğinin sınırlı olması sonucu hücresel radyo sistemlerindeki kanal sayısı da sınırlıdır. Teletrafik analizi, kullanıcıların sınırlı sayıdaki kanallara ihtiyaç üzerine erişimlerinin istatistiksel çözümlemesini yapar. Kullanıcı tarafından bir çağrı yaratıldığında, eğer tüm radyo kanalları dolu ise, kullanıcıya erişim hakkı verilmez ve kullanıcı konuşma kanalı alamaz. Hücresel kablosuz iletişim ortamlarında, hücrelerin kapasite planlamasını zorlaştıran iki neden; otomatik tekrarlama ve tekrar aramalardır. Otomatik tekrarlamalar, kanal alınamadığında, hareketli istasyon tarafından kullanıcı bilgisi dışında yapılır. Tekrar aramalar ise tüm otomatik tekrarlamalar bittiğinde, kullanıcı tarafından yaratılan yeni çağrı istekleridir. Bütün otomatik tekrarlamalar ve tekrar aramalar sayaçlarda ayrı çağrı isteği olarak kayıt edilmektedir. Böylelikle, kanal kapasitesi iyi planlanmamış bir hücrenin en yoğun, saat incelemesi yapıldığında, toplam çağrı sayısı, gerçek çağrı sayısından çok daha fazla çıkmaktadır. Kapasite planlamasında, ölçülen bu değerlerin kullanılması hücrelere fazla kanal atanmasını gerektirmektedir. Bu tezde, otomatik tekrarlama ve tekrar arama probleminin çözümü için basit analitik modeller önerilmektedir. Bu modeller çağrı basma ortalama otomatik tekrar lama ve tekrar arama sayısının bulunması için kullanılmaktadır. Böylelikle ölçülen çağrı sayısından tekrarlama ve tekrar aramalar ayrıştırılarak, gerçek çağrı sayısı bu- lunabilir ve kanal planlaması daha sağlıklı bir şekilde yapılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MEASUREMENT BASED REPLANNING OF CELL CAPACITIES IN CELLULAR WIRELESS NETWORKS The wireless telephony systems rely on the teletraffic theory to accommodate a large number of users in a limited spectrum. Because of the scarcity of the spectral resources, the number of channels is limited. Teletraffic analysis exploits the statistical behavior of the on-demand transmission access of users to a pool of channels. When a particular user requests service and all of the channels are already occupied, the user is denied access to the system and the user is blocked by the network. In cellular wireless networks, two of the reasons that make cell capacity replan- ning difficult are the retrial and redial phenomena. Automatic retrials are carried out without the user knowledge upon being blocked by the network. Redials are the re quests generated by the user after the original call and the automatic retrials are all blocked. All of the automatic retrials and redials are registered as separate calls. As a result, during the busy periods when blocking is observed in a cell, where the capac ity planning is not done adequately, counters register a much larger volume than the effective call attempts. In terms of capacity replanning, a load appearing larger than the effective one will require more channels than needed to be assigned to the cell. In this thesis, simple analytical models as a solution to the automatic retrial and redial problem are presented. These models are used to compute the mean number of retrials and redials per effective call. Consequently, it will be possible to extract the retrials and redials out from the measured statistics. Finding out the effective number of call attempts, the capacity replanning of a cell can be done more accurately.