Hardness profiles and density domain analysis of polythiophene oligomers
Politiyofen oligomerlerinin sertlik profilleri ve yoğunluk ilgi alan analizleri
  1. Tez No: 112204
  2. Yazar: BÜLENT AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI ÖZET POLITIYOFEN OLIGOMERLERIN ELEKTRONİK SERTLİK PROFİLLERİ VE YOĞUNLUK İLGİ ALAN ANALİZLERİ Eşlenik polimerler çoklu bağ sistemleri sayesinde farklı elektriksel ve elektro kimyasal özellikler sergilerler. Bu tür polimerler, poliasetilenle karşılaştırıldığında yan zincirinde hetero halkalı birimler bulunan polimerlerin dikkate değer elektriksel iletkenliğe sahip, daha kararlı ve işlenebilir oldukları bulunmuştur. Örneğin; elektronik sertlik profilleri, topolojik özellikleri, çevresel eş yoğunluk yüzeyleri gibi pek çok problem bu verilerin ışığı altında tamamen cevaplandırılamamıştır. Bir molekülün elektronik sertliği (n), iyonlaşma potansiyeli ile elektron ilgisi arasındaki farkın yarısı olarak tanımlanır. Elektronik sertlik ve molekülün bağ düzeni arasında doğrusal bir ilişki vardır. Eğer molekül denge biçimleniminden başka bir biçimlenmeye değişirse, tüm moleküler parametreler birbiri ile paralel bir şekilde değişir. Molekülün en küçük enerjili biçimleniminde sertliğin en büyük olduğu bulunmuştur. Bu sonuç göstermektedir ki elektronik sertlik, moleküler biçimlenmenin bir fonksiyonu olarak gösterilebilir. Seçilen moleküler geometrilere bağımlı olarak eşlenik polimerlerin hesaplanmış şerit aralıkları farklılık gösterirler. Bu farklılığın temel nedeni ortalama bağ değişimleridir. Bu sebepten dolayı geometrik gevşeme ve elektronik yapının etkileri dikkate alınmalıdır. Bu tezde ilk olarak başlangıçtan (ab initio) ve yan ampirik metodlar kullanılarak eşlenik politiyofen oligomerleri optimize edildi. İkinci olarak seçilen eşlenik polimerlerin sertlik özellikleri ve yoğunluk ilgi alanları geliştirildi. Yoğunluk ilgi alanları ile molekül yükleri ve bağ uzunluktan arasında olası ilişkiler bulundu. Elektronik sertlik profilleri ile elektronik enerji, kimyasal potansiyel ve molekülün bağ düzeni arasındaki ilişkiler ayrıca hesaplanarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HARDNESS PROFILES AND DENSITY DOMAIN ANALYSIS OF POLYTHIOPHENE OLIGOMERS Conjugated polymers display interesting electrical and electrochemical properties associated with their extended k- bonding systems. Polymers containing heterocyclic units in the backbone were found to have notable electrical conductivities and to offer increased stability and processability when compared with poly(acetylene)s. Many questions, such as hardness profiles, topological properties, basically, molecular isodensity contour (MIDCO) surfaces is not answered completely to this date. The hardness, rj, of a molecule is defined as half of its ionisation potential and its electron affinity. There is a linear relation between hardness and bond orders. Both parameters change in the same fashion when a molecule is distorted from its equilibrium position. It has been found that hardness is also maximum at the minimum energy configuration of the molecule. Therefore, it is possible to define a hardness profile as a function of the molecular configuration. Depending on the chosen geometries the calculated band gaps of conjugated polymers are quite different. This is mainly due to the large difference in average bond alternations. It is therefore necessary to consider the effects of geometrical relaxation and electronic structure. In this thesis, as a first step, a series of polythiophene oligomers will be optimised with several selected ab initio and semi-empirical methods and as a second step, hardness profiles and density domain analysis (molecular isodensity contour- MIDCO surfaces) of oligothiophenes will be evaluated.