İstanbul kenti yeşil alan durumunun irdelenmesi
The Determination of exciting green area situation Istanbul
- Tez No: 112264
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 835
Özet
ISTANBUL KENTİ YEŞİL ALAN DURUMU ÖZET Hızlı nüfus artışı, göç ve rant kavgasının doğurduğu çarpık ve düzensiz kentleşme, kentlerimizde yeterli ölçüde bulunmayan yeşil alanlarımızın tahrip olmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda, bir beton yığını görünümü kazanmış, yeşilden yoksun kentler ortaya çıkmıştır. Sağlığımız; hava kirliliği, gürültü, dinlenme ortamının bulunmayışı ve bu faktörlerin insanlar üzerinde yarattığı psikolojik denge bozukluğunun etkisiyle tehlikeye girmektedir. Yeşil alanların değeri, yarattığı mikroklima, havayı iyileştirme, tozlan filtre etme ve gürültüyü azaltma gibi işlevleri yanında, insanın bedensel ve ruhsal yapısında da yaptığı olumlu etkiler nedeniyle her geçen gün biraz daha artmaktadır. İstanbul Kenti Yeşil Alan Durumunun tesbit edildiği bu araştırmada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 27 ilçenin 1/1000 ölçekli uygulama imar planlan incelenmiştir. İmar planlarında belirtilen yeşil alanların gerçekleşme oranlan saptanmıştır. Planlarda öngörülen yeşil alanların gerçekleşmeme nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İstanbul Kenti Yeşil Alan Durumunu alansal açıdan incelemek için; nüfus yeşil alan ilişkisi içerisinde son 25 yılın değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı ve kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmayı gerçekleştirirken kullanılan bilgisayar donanımının, bilgisayar programlarının özellikleri, sorgulama aşamaları ile oluşturulan veri tabam, katmanlar gibi kriterler ve açıklamaları bu bölümde yer almaktadır. Coğrafi Bilgi Sisteminden yararlanılarak, Arcview programı kullanılarak İstanbul kenti ve ilçelerine ait mevcut aktif yeşil alan kullanım haritası üretilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinden elde edilen mülkiyet durumları sadece alansal büyüklük, pafta, ada, parsel bilgileri ile sınırlandırılmış, bilgisayar ortamında elde edilen paftalar üzerine işlenmemiştir. Böylece U.İ.P.'ı kararlarınca park, çocuk oyun alanı ve spor alanı olarak belirlenen alanların %kaçının kamu (İlçe Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maliye, Maliye Hazinesi, Hazine, Vakıf, Özel İdare, İski, Karayolları vb.) ve %kaçının özel (şahıs) mülkiyetinde olduğu, alansal verilerin karşılaştırılmaları sonucunda elde edilmiştir. Elde edilen bilgiler excel programı yardımıyla tablolaştırılmışlardır. U.İ.P'da belirtilen yeşil alanların mevcuttaki kullanımları da belirtilmiştir. Bu bilgiler arazi üzerindeki bire bir gözlemler sonucunda ve ilçe belediyelerinden elde edilen veriler doğrultusunda elde edilmiştir. İkinci bölümde yeşil alan kavramı üzerinde durulmuştur. İmar planında yeşil alan kavramı ve yeşil alan tipleri bu bölümde yer almaktadır. Kent içindeki yeşil alanlar etki alanlarına, işlevlerine göre, bina düzeyinde, ilköğretim ünitesi düzeyinde, mahalle ünitesi düzeyinde ve kent ünitesi düzeyinde olmak üzere dört grupta ele alınmıştır. Yeşil alan normları, yeşil alan norm türleri; Amerika, Avrupa ve Türkiye xııı.yeşil alan normları ele alınarak incelenmiştir. Türkiye yeşil alan normlarının yabancı normlarla karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünü İstanbul kenti yeşil alan durumu oluşturmaktadır. İstanbul kentinin yeşil alan durumunun ortaya konulmasına ilçe düzeyinde ve kent düzeyinde yeşil alan envanterinin çıkartılması ile başlanmıştır. Yeşil alan sınıflandırması; rekreasyon amaçlı aktif kullanılan yeşil ve rekreasyon amaçlı aktif kullanılmayan yeşil olmak üzere iki şekilde ele alınmıştır. Planlanan ve mevcut yeşil alan verileri karşılaştırılarak, planlanan yeşil alanların 'gerçekleşme yüzdeleri' hesaplanmıştır. Elde edilen değerlendirmeler mevcut nüfus verileri ile karşılaştırılarak İstanbul kentindeki yeşil alan miktarı gerek ilçeler itibariyle ve gerekse kent düzeyinde kişi başına düşen m2 olarak verilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünü oluşturan dördüncü bölümde ise araştırmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF EXCITING GREEN AREA SITUATION ISTANBUL SUMMARY The study titled 'The determination of exciting green area situation in Istanbul contains four chapters. In the firs chapter of this study, the creation of Istanbul exciting green area situation in computer environment was prepared. Hardware, software used the implementation of digitizing, query, data base and formation of stratums were discussed in this chapter. Green areas can be examined in second chapter. Urban green areas can be examined in four parts such as, for their functions, building levels, neighborhood level, city level and neighgborliness level. 1. Green areas in building level, in this level, the green and private garden that is inside the building causes a wholeness to the building. 2. Green areas in a neighborliness level, in this level green areas are formed by children playground and hausing development gardens. Children playground provides to child to develop his abilities and to play out of his family. Children playground is necessary for the children health and a balanced growing. 3. Green areas in neighborhood level, in this level, the playground, open and close sport areas and a city park situated. 4. Green areas in city level, this green areas have functions and greatness to serve for city population with its impression area in this level, the city parks are situated. Also in the second chapter of this study, ordering of green areas in zoning and construction plans were prepared and green area standards can be examined. In the third chapter of this study, planning of green area in Istanbul city can be examined. The classification of green from the plans was done as active green areas and passive green areas. Exciting green areas were also classified as active and passive areas. Exciting green areas were compared and the 'realization percent' of planned areas was determined. The comparison of green areas in foreground region were categorized as districts in Istanbul. The findings gained were compared with the existing population and the green area amount per capita was determined in Istanbul. Possession situations in Istanbul were categorized as state institutions and private ownership. And findings were given in the tables. In the finally chapter, general evaluation of the this study was done and the light of experience some proposal was presented. xv