Bilgi yönetimi ve bir şirkette kapalı bilgiler ile açık bilgiler arasındaki dönüşüme ait bir uygulama
Knowledge management and an application about transaction between implicit and explicit knowledge in a company
  1. Tez No: 112270
  2. Yazar: GAMZE İNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
BİLGİ YÖNETİMİ VE BİR ŞİRKETTE KAPALI BİLGİLER VE AÇIK BİLGİLER ARASINDAKİ DÖNÜŞÜME AİT BİR UYGULAMA ÖZET Son yıllarda globalleşmenin getirdiği değişiklikler sebebiyle tüm dünyayı içine alan bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bu sebepledir ki tüm şirketler yeni yönetim anlayışlarına doğru yönelmişlerdir: Toplam kalite yönetimi, yeniden yapılanma, kıyaslama, bilgi yönetimi... Bu tez çalışmasında, son yıllarda adım sıkça duymaya başladığımız bilgi yönetimi yaklaşımı işlenmiştir. Öncelikle bilgi yönetimi ve bilgi yönetimi ile ilgili kavramlar üzerinde durulmuş, daha sonra da açıkhava reklamcılığı yapan bir şirkette problem çözme amaçlı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde, maddi ve bedensel sermayeden farklı olarak, bilgi ve iletişim sermayesini ele alan enformasyon çağından ve bu çağın yarattığı yeni örgütsel modellerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, bilgi kavramı üzerinde durularak, bilgi tipleri ve bu tipler arası dönüşümleri, bilgi akışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde bilgi yönetimi kavramı ve bilgi yönetim modeli üzerinde durulmuştur. Ayrıntılı bir şekilde açıklanan bilgi yönetimi modeli aşağıda verilen aşamalardan oluşmaktadır: > Bilgi ihtiyacını belirleme > Bilgiyi elde etme ve yaratma > Bilgi stoğunu oluşturma > Bilgiyi organizasyona yayma Bilgi yönetiminin önemli birer ayağı olan entelektüel sermaye ve ortak içgüdü beşinci bölümün konusu olmuştur. Entelektüel sermaye; insan semayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi olmak üzere üç aşamada incelenmiştir. Altıncı bölümde, sayılan her geçen gün artan bilgi işçileri ele alınmıştır. CKO, CLO, ve CIO' lar arasındaki ilişkiler ve farklılıklar işlenmiştir. Diğer bölümde şirketteki bilginin yerini, sahibini, değerini ve kullanımını keşfetmeye yardımcı olan bilgi haritaları ve oluşma şekilleri ele alınmıştır. Uygulama çalışmasına yol göstermesi amacıyla sekizinci bölümde bilgi tipleri, birbirlerine olan dönüşümleri örneklerle açıklanmıştır. Dokuzuncu bölümde ise IXBudanan Laboratuvarları, Xerox, HP, General Electric, Monsanto ve IBM'deki bilgi yönetimi uygulamaları incelenmiştir. Son bölümde, şirket içi uygulamaya geçilmiştir. Açıkhava reklamcılığı yapan şirkette gerçekleştirilmiş olan uygulamada öncelikle mevcut durumun analiz edilebilmesi için müşteri ve çalışanlara birer anket yapılmıştır. Bu anket sonucunda şirket hedefleri belirlenerek ürünün oluşma sürecinde uygulanmak üzere bir bilgi yönetimi süreci oluşturulmuştur. Bu süreç aşağıdaki safhalardan oluşmaktadır: > Planlama : Süreçte ihtiyacı duyulan açık ve kapalı bilgiler tanımlanmıştır. > Değerlendirme : Bu bilgilerden sahip olduklarımız belirlenmiştir. > Ortaya çıkarma ve kullanma : Sahip olunan açık ve kapalı bilgilerin ortaya çıkarılması ve kullanılması konuları ele alınmıştır. > Geliştirme : Süreçte ihtiyacı duyulan bilgilerin geliştirilmesi çalışmaları yapılmıştır. Son olarak şirket içi pilot uygulamalar yapılarak çalışanların sistemi kullanmalarına teşvik edilmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucu çalışanlar sistemin faydasını keşvetmiş ve yavaş yavaş uygulamaya geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
KNOWLEDGE MANAGEMENT AND AN APPLICATION ABOUT TRANSACTION BETWEEN IMPLICIT AND EXPLICIT KNOWLEDGE IN A COMPANY SUMMARY In the last couple of years, a competition environment been formed all around the world, because of the differences made by the globalization. Because of this all the companies have been trying new management ideas such as Total Quality Management, Reengineering, Benchmarking, Knowledge Management... In this thesis, knowledge management approach which have came familiar in the last couple of years, is processed. Firstly, the main concepts about knowledge management are explained after that I worked on solving problems on a company which is making outdoor and indoor advertisement. In the second part, information age,which is different from industry age, is mentioned and then organizations models are created by information age are explained. In the third part, knowledge concepts, transformations between knowledge types and knowledge flows are the main subjects. In the following part, knowledge management concepts and models are explained. Knowledge management which is clarified by details in this thesis, is formed by levels given below: > To determinate the knowledge needs. > To obtain and create knowledge > To make the knowledge stocks > To extend knowledge through organization Intellectuel capital and corporation instinct, which are important parts of knowledge management, are the subject of fifth part. Intellectuel capital is observed in three levels which are human capital, structural capital and customer capital. In the sixth part, we took up knwledge workers whose numbers are getting higher everyday. The similarities and the differences between CKO (Chief Knowledge Officer), CIO (Chief Information Officer) and CLO (Chief Learning Officer) are described. In the other part, the knowledge maps which help to discover knowledge places, knowledge owners and knowledge values are explained. In the eighth part, knowledge types, and transactions are explained with examples. The knowledge management applications in Buckman Laboratories, Xerox, HP, General Electric, Monsanto, and IBM are observed to help the application work in the ninth part. XIIn the last part of this thesis, inside company applications are done. Firstly, a questionnaire is applied to customers and workers in company which makes outdoor and indoor advertisement. As a result of these questionnaire, knowledge management process is improved which will use in taking demand and producing product. This process include levels given below: > Planning : Explicit and implicit knowledge which are needed in taking demand and production process described. > Evaluation : Knowledge is determined which we have. > Using : A new system is designed to use both of explicit and implicit knowledge which we have. > Improving: Improving ways are determinated to knowledge which we not have Finally, inside company we did some applications with workers. After that the workers start to believe that this process is useful for them. Xll