An Experimental study on rectangular twin jets
Dikdörtgen kesitli çift jetler üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 112271
  2. Yazar: DUYGU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
DİKDÖRTGEN KESİTLİ ÇİFT JETLER ÜZERİNE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA ÖZET Bu çalışmada sıkıştırılamaz akışlarda iki dikdörtgen jetin birbirleri ile etkileşimi ve çift jetlerin düz yüzeye çarpması hali deneysel olarak incelenmiştir. Ölçümlerin gerçekleştirilmesinde beş farklı çift jet geometrisi kullanılmıştır. İlk olarak sınır tabaka, türbülans seviyesi ve hız çalkantılarının spectral dağılımı gibi akımın başlangıç şartlarının detaylı analizi verilmiştir. Çift jet akım karakteristikleri üç farklı, çıkış kesidi yüksekliğine bağlı Reynolds sayısında, yapılan deneylerle araştırılmıştır. Akım yapısı, yatay ve dikey eksenlerde incelenmiştir. Çift jet deneylerini takiben, sonuçlar offset jet deney sonuçları ile karşılaştınlmıştır. Ardından iki jet çıkış kesidi arasına yerleştirilen dışbükey yapının akım gelişimine etkisi araştırılmıştır. Düzlemsel yüzeye çarpan çift jet yapısı incelenmiştir. Boyutsuz plaka uzaklığının (Y/H+) akıma etkisini incelemek için üç farklı plaka uzaklığında (Y/H+=2, 4, 8) deney yapılmıştır. Plaka üzerindeki hız ve türbülans profilleri ile basınç dağılımı ölçülmüştür. Ortalama hız ve türbülans değerleri sabit sıcaklık sıcak-tel anemomtresi ile ölçülmüştür. Duman ile akım görüntüleme ve yüzey yağ tekniği ile akım görüntüleme yöntemleri akımın yapısının kalitatif incelemesi için kullanılmıştır. Çarpma yüzeyi üzerindeki basınç dağılımı yüzey üzerindeki basınç pirizleri ve bir mikromanometre vasıtasıyla ölçülmüştür. Bu çalışma beş bölümden meydana gelmiştir. Bölüm 1 çalışmanın amacını ve yöntemini taslak olarak veren giriş bölümüdür. Bölüm 2 türbülanslı, sıkıştırılamaz jet akışlarının temel prensiplerini tanımlarken deneysel çalışmaların literatür özetleri ve konu hakkındaki son gelişmeleri vermektedir. Deney düzeneği, deney aletleri ve deneysel prosedürler Bölüm 3' te tanımlanmıştır. Deneysel sonuçlar Bölüm 4 ve yorumlar Bölüm 5' te verilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL STUDY ON RECTANGULAR TWIN JETS SUMMARY Interaction of two incompressible rectangular jets and impingement of twin jets on a flat surface are investigated experimentally in the present study. Five different twin jet geometries are used to perform the measurements. Detailed analysis of initial flow characteristics as the initial boundary layer, turbulence level and the initial spectral distribution of the velocity fluctuations are presented first. Twin jet flow characteristics are examined by using three different Reynolds numbers based on the nozzle exit height. Flow pattern is investigated on lateral and spanwise directions. Following the twin jet experiments, results are compared with those of offset jet flow. Then, the effect of a convex surface between two jet exits on the flow development is examined. Twin jet impingement on a flat surface is investigated. To examine the effect of the non-dimensional nozzle to plate distance (Y/H+) on the flow, experiments are performed for three different nozzle to plate distances (Y/H+=2, 4, 8). Resultant velocity and turbulence intensity profiles and pressure distributions on the plate are measured. The mean velocity and turbulence intensities are measured by using constant temperature hot-wire anemometry. Flow visualization techniques as smoke visualization and surface oil film technique are used for qualitative investigation of flow pattern. Pressure distributions on the impingement plate are measured by means of the pressure tabs on the surface and a micro manometer. This study consists of five chapters. Chapter 1 is the introduction which outlines the objectives and the means of the study. Chapter 2 describes basic principles of the turbulent, incompressible jet flow structure and gives literature review of the experimental studies and recent advances on the characteristics of the flow. Experimental flow facility, instrumentation and experimental procedures are described in Chapter 3. Experimental results are presented in Chapter 4. Finally, conclusions are given in Chapter 5.