Ekektrikli gemi ve enerji sistemi
Electric ship and energy system
- Tez No: 112279
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ELEKTRİKLİ GEMİ VE ENERJİ SİSTEMİ ÖZET Elektrikli gemi, ana tahrik motorları, servis yükleri, emniyet sistemleri gibi gemide mevcut tüm enerji tüketicilerinin, elektrikli sistemler olduğu bir gemi kavramıdır. Elektrikli gemide, AC senkron generatörlerin üretmiş olduğu enerji bir dağıtım sistemiyle elektrik motorlarının bulunduğu ana tahrik sistemine ve diğer servis yüklerine aktarılmaktadır. Elektrikli gemiler, mekanik sistemlerin kullanıldığı klasik gemilere göre birçok üstünlüklere sahiptir. Esneklik, verimlilik, manevra ve kontrol kabiliyetinin fazla ve çevreye uyumunun yüksek olması başlıca özelliklerindendir. Elektrik enerji sisteminde kullanılan elemanların hafif ve hacim balonundan daha az yer kaplamaları ve gürültü seviyelerinin düşük olması bu sistemin diğer özelliklerindendir. Elektrikli gemide enerji üretimi ve dağıtımı AC şekilde gerçekleştirilirken tahrik sistemi AC veya DC şekilde gerçekleştirilebilinmektedir. Genelde AC dağıtım sistemleri kullanılmakta olup, DC dağıtım sistemleri henüz yeni gelişmekte olan sistemlerdir. Bu çalışmada, elektrikli gemilerdeki enerji sistemi ele alınmış, AC ve DC tahrik sistemlerinin yapısı ve bu sistemlerde kullanılan elemanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu iki tip enerji sisteminin kullanıldığı gemi modelleri uygulama çalışmaları olarak ele alınmış, yük akışı, kısa devre analizleri yapılmış ve sisteme yeni bir yük devreye alma/çıkarma durumları incelenmiştir. vıu
Özet (Çeviri)
ELECTRIC SHIP AND THE ELECTRIC ENERGY SYSTEM SUMMARY All electric ship, where almost all energy consumers are electrical system, including services loads and main propulsion motors. In the all electric ship, the prime movers and generators convert the chemical energy of the fuel into electrical energy and this electric energy is distributed throughout the ship to the consumers by the electrical distribution system or electricity grid. Electric ships have many advantages over the other ships which have the mechanical systems. Flexibility, efficiency, the structure of the electric energy system and the compatibility to the environment are the main charecteristics of the all electric ship system. High manoeuvrability and control, lighter and smaller equipments in the distribution system less administration cost and lower noise level are the other charecteristics of the all electric ship system. The power generation and distribution in the electric ship are AC and the propulsion system may be AC or DC. Usually AC systems are used but DC systems are also developing systems. In this thesis, the electric energy system in the electric ship is studied. The structure of the AC and DC propulsion system is also investigated. An example about these systems are examined and load flow, short circuit analysis are carried out. IX