Kongre turizmi'nin İstanbul'un yapısal değişimine etkisi. Dünyadan örnekler ile İstanbul'daki kongre merkezlerinin özellikleri
The Influence of congress tourism on the structural change of Istanbul. World samples and the features of convention centers in Istanbul
  1. Tez No: 112280
  2. Yazar: N. ASLIHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE CIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
KONGRE TURİZMİNİN İSTANBUL'UN YAPISAL DEĞİŞİMİNE ETKİSİ DÜNYADAN ÖRNEKLER İLE İSTANBUL'DAKİ KONGRE MERKEZLERİNİN ÖZELLİKLERİ ÖZET Teknoloji ve bilgi endüstrisindeki büyük gelişmelere bağlı olarak, elektronik ve yazılı haberleşme araçları günümüzde artık kişisel ilişkilerin yerini tutamamaktadır. Kişisel seviyede ilişki ve iletişime duyulan ihtiyaç, problemleri birlikte çözme ve yenilik arama eğilimi, düşünme ve görüş açılarının paylaşılması isteği toplantıların dünya üzerindeki yayılımını etkilemiştir. Toplantıların ve katılımcıların artması ile olay bir turizm hareketi olayı olarak değerlendirilmeye başlamıştır. Ulusal, uluslararası yada bölgesel özellikte organize edilen bu tür toplantılara genel olarak“Kongre Turizmi”adı verilmektedir. Bu çalışmada; İstanbul'un, coğrafik ve stratejik konumundan, tarih boyunca edindiği birikimlerden, dinamik ve yerine getirdiği işlevlerden kaynaklanan yapısı, uluslararası olma özelliği taşıyabilen ve sahip olduğu potansiyeller doğrultusunda, dünya çapında önem kazanan kongre kentleri arasındaki durumunu ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışmada belirlenen amaca ulaşmak için izlenen yöntem; çalışma kapsamına alınan örnek kentlerdeki kongre merkezleri ile İstanbul'daki mevcut yapının ortaya koyularak değerlendirilmesidir. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı ve bu amaca ulaşmak için izlenen yol, amaca ulaşmada yaşanan problemler ve İstanbul'un uluslar arası kongre kenti olma hedefi hakkında tartışmalar ve genel olarak ilgili bölümlerin içerikleri yer almaktadır. İkinci bölümde, kongre ve kongre turizmi kavramları anlatılmıştır. Bu kapsamda, kongre turizmi ve birçok değişik toplantı türünün bu turizm olgusunu oluşturmasından ötürü diğer toplantı türleri sınıflandırılmış, kongre olgusunun gelişimi ve bu alandaki organizasyonlar ve teşvikler detaylandırılarak tezin altyapısını oluşturan temel bilgiler tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, kongre kenti olma bağlamında yer seçim kriterlerinin belirlenmesi ve üstlenilmesi gereken sorumlulukların neler olması gerektiği anlatılmıştır. Yer seçim kararlarının uygunluğunun hangi faktörlere dayandırıldığını ve bu faktörlerden yola çıkarak yapılan sınıflandırma ortaya konmuştur. Bu bölümde, kongre kentlerinde aranan özelliklerin neler olması gerektiği ve kent seçiminden sonra, belirlenen kurum ve kuruluşların üstlenmesi gereken sorumlulukların neler olması gerektiğinin belirlenmesidir. Burada amaç, verilen bilgi ile, ileriki bölümlerdeki örnek kentlerin uygunluğunu saptanmasında yol gösterici bir rol üstlenmesidir. Dördüncü bölümde, kongre düzenlenen mekanlarda aranan özelliklerin üzerinde durulmuş, kongrelerin hangi mekanlarda düzenlenebileceği belirlenmiş ve verilen istatistiki bilgilerle sınıflandırılma yapılmıştır. Beşinci bölümde, uluslararası kongre ve toplantıların, turizmin diğer segmentleriyle karşılaştırıldığında, ev sahibi ülkeye sağladığı faydalar üzerinde durulmuş ve sosyo- vuıkültürel, politik, ekonomik, mekansal kullanım ve çevre ilişkisi açısından beklentilerin neler olması gerektiği analiz edilmiştir. Altıncı bölümde, dünyanın kongre turizmi olgusuna nasıl bir bakış açısıyla yaklaştığı, yapılan araştırmalar sonucu elde edilen istatistiksel veriler ile dünyadaki gelişimi üzerinde durulmuştur. Burada amaç, bu olgunun dünya üzerinde nasıl bir statüde olduğu ortaya koymaktır. Ayrıca verilen örnek kentlerde, karşılaştırma yapacağımız kongre merkezlerinin statülerine daha geniş bir perspektifle bakmamız amaçlanmıştır. Yedinci bölümde, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan, çok önemli bir tarihe sahip ve çeşitli kültürlerin bir birikim yeri olan, coğrafi ve politik özellikleri ile ortaya çıkan, mevcut yapısı ile uluslararası olma özelliği taşıyan İstanbul'un genel yapısı, arazi kullanımı, ulaşım ve gelişme trendlerinin değerlendirilmesi ortaya konmuştur ve İstanbul'daki kongre merkezleri altyapı özellikleri ve ulaşılabilirlik kriterleri ele alınarak incelenmiş, kentin yapısal değişimi üzerindeki önemi ve olumlu-olumsuz etkileri tespit edilmesi amaçlanmıştır. Sonuç bölümünde, tüm bölümlerin bir sentezi ile ortaya çıkan değerlendirme ışığında ortaya çıkan durum ele alınmıştır. Verilen kuramsal bilgilerden yola çıkarak, dünyadan örnek kongre kentleri ile İstanbul'un karşılaştırılmalı değerlendirmesi yapılmış, benzerlikler, farklılıklar ve sorunlar ortaya konmuştur. ıx &*r A
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF CONGRESS TOURISM ON THE STRUCTURAL CHANGE OF ISTANBULWORLD SAMPLES AND THE FEATURES OF CONVENTION CENTERES IN ISTANBUL SUMMARY Depending on the great developments on technology and information, electronic and written communication instruments have now replaced individual relations. The need for individual relations and communication ; the tendency for common solutions for the problems and searching for innovations and the desire for sharing the different point of views have all influenced the spreading out of the meetings all around the world. As the number of the meetings and the participants are increasing, the events have started to being evaluated as a tourism activity. The meetings which are organized in national, international or regional characteristics are called“ Congress Tourism”In this study, the objective is to determine the Istanbul's situation between the world wide congress cities, in terms of its geographic and strategic location,the accumulation gained throughout the history, its structure depending on the dynamism and the functions that were implemented, being an international congress city and the potentials possessed. The method that was followed in the study, is the detailed definition of the congress centers in the sample cities and the current structure in Istanbul. In the introduction part; the purpose of this study, the method followed for this purpose, the problems that were faced in this method, the discussions on Istanbul's target to become an international congress city and the contents of each section can be found. On the second part, the concepts of congress and congress tourism are covered. In this scope, the congress tourism and the many different types of meetings, depending on the fact that they all form this tourism concept, have been classified. The development of the congress concept and the organizations and the incentives in this scope were detailed to form the basic information building the infrastructure of the thesis. On the third part, is covered the determination of the criterias in centre selection and the responsibilities that have to be undertaken in terms of being a congress city. The appropriateness of the centre selection decisions depending on the relevant factors and the classification made depending on these factors were covered in this section. Also, the general features demanded in a congress city and the responsibilites have to be undertaken by the certain foundations after the selection took place are covered in this part as well. The objective in this part is the determination of the appropriateness with these given information and the sample cities in the future sections. In the fourth section, the features looked for, in the centres the congress are hosted, have been focused on. The types of the places where these events are held are clearly determined and some classifications were made depending on the statistics.In the fifth section, is covered the benefits that the congress tourism provided to the hosting country when compared to the other segments of tourism and the expectations required in terms of cultural, politic, economic developments, residential usage and the environmental affairs have been analysed. In the sixth section, the general approach of the world to the concept of congress tourism, the statistical information gained after the long studies and its development in the world have been covered. The objective is to determine the status of this concept in the world and a wider perspective on the statuses of the compared congress centres in sample cities. In the seventh section, is covered the general structure, land usage, communication and the evaluation of the development trends of Istanbul, a place combining Europe to Asia, aggregating various cultures, appearing with its geographic and politic features, having an international characteristic with its current structure. And the congress centres in Istanbul are examined in terms of infrastructure features and accessibility criterias; it was aimed to determine their impact on the structural change of the city and their positive, negative influences. In the conclusion part, is covered the situation after the evaluation of the synthesis of all sections. Depending on the given theoretical information, the comperative evaluation of the sample cities in the world and Istanbul are made and similarities, discrepancies and the problems have been determined. XI