Düzlemsel güneş kollektörleri ve verim hesaplamaları
Flat plate solar collectors and efficiency calculation
- Tez No: 112283
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET DÜZLEMSEL GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİ VE VERİM HESAPLAMALARI Ülkemizde, düzlemsel güneş kollektörleri yaklaşık 100 firma tarafından üretilmektedir. Ancak bazı firmaların ürettikleri kollektörler standart dışı, verimsiz ve kısa ömürlü olmakta ve bu durum tüketicilerin görüşlerini ve dolayısı ile pazarın gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz durumdan kurtulmak için kaliteli güneş kollektörlerinin imalatına yönelik yeni teknikler geliştirilmeli ve bu yöntemlerle üretilen kollektörlerin verim testleri yapılmalıdır. Bu testler sonucunda, üretilen kollektörlerin kendi içlerinde kalite sınıflandırması yapılmalıdır. Kaliteli ürünlerin imalatı ve kullanımı teşvik edilmelidir. Düzlemsel kollektörlerin verimini etkileyen en önemli parametrelerden birisi yutucu yüzeyin optik özellikleridir. Yutucu yüzeyin optik özellikleri, kollektör tarafından faydalı enerjiye dönüştürülen güneş ışınımı miktarını, yani kollektörün verimini belirler. Ülkemizde genellikle kollektörlerde yutucu yüzey, siyah mat boya ile boyanmaktadır. 1997 yılından itibaren seçici yüzeyli plakaların imalatına başlanmış olup ayrıca ithal plaka uygulamalarına da rastlanmaktadır. Bu çalışmada, yutucu plakaların ve kollektörlerin performans ve dayanıklılık testlerinin yapılması için kurulmuş olan iç ortam test ünitesi kullanılarak, Türkiye'de çeşitli firmalar tarafından üretilen seçici yüzeyli ve siyah boyalı düzlemsel güneş kollektörlerinin ISO 9806 standardına uygun olarak verim testleri yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY FLAT PLATE SOLAR COLLECTORS AND EFFICIENCY CALCULATION In our country, approximately 100 companies produce flat plate solar collectors. Yet, collectors produced by some companies are out of standard, inefficient and short lived, and this affects the consumers' opinions and consequently the progress of the market in a negative way. In order to prevent this state, new techniques should be found for producing good quality solar collectors and the collectors produced using these techniques should be tested for their efficiency. As a result of these tests, collectors should be classified among themselves according to their qualities. Production and usage of good quality products should be encouraged. One of the most important parameters that affect the efficiency of the flat plate solar collectors is the optical characterisation of the absorber surface. Optical characterisations of the absorber surface determine the amount of solar radiation transformed to beneficial energy by the collector, in other words, the efficiency of the collector. In our country, usually the absorber surfaces of the collectors are painted in dull black. Since 1997, plates with selective surfaces are being produced and also, some companies use imported plates. In this project, using the indoors testing unit set for determining the performance and durability of the absorber plates and the collectors, the efficiency tests (accepted by the ISO 9806 standards) of the dull-black painted flat plate solar collectors with selective surfaces produced by several companies in Turkey, are done. xii