Molekülsel çözelti sistemlerinde termodinamik ve spektroskopik ilkelere dayalı özelliklerin incelenmesi
- Tez No: 112319
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEBE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bazı molekülsel çözelti sistemlerinde seçilen kimi termodinamik ve spektroskopik özellikler ele alınmıştır. Hazırlanan molekülsel çözeltilerdeki, çözücü-çözünen tanecikleri arasındaki olası zayıf enerjili etkileşmelerin, seçilen özellikler üzerinde yol açtığı değişmeler incelenmiş ve bu değişmeler arasındaki bağıntılar irdelenmiştir. Çalışmada yüzey gerilimi ve kırma indisi tayinleri ile, ultra viyole- görünür bölge ve infrared spektrumları araştırma konusunda temel oluşturmuştur. Kırma indisi, ultraviyole ve infrared spektroskopik yöntemleri ile elde edilen sonuçlar değişik derişim aralıklarındaki etkileşim derecelerini oldukça belirleyici düzeyde ortaya koymuştur. Ancak yüzey gerilim ölçüm sonuçlarında, seçilen çözücülerin buhar basınçlarının yüksek olması ve dolayısı ile sistematik hataların yüksekliği nedeni ile maksimum etkileşim derişimleri net olarak ortaya çıkmamakla birlikte, diğer üç yöntemin belirlediği maksimum fiziksel etkileşim derişim büyüklükleri aynı değerler üzerinde birleşmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work some thermodynamic and spectroscopic properties of some systems of molecular solutions were studied. In the prepared molecular solutions changes on the probable weak energy interactions between the solute and solvent particles were searched and the relations between these changes were discussed. In this context measurements of surface tensions and refractive indexes and also ultraviolet-visible and infrared spectral studies were the basis of this work. The results of refractive indexes, ultraviolet and infrared spectroscopic measurements brought out the interaction scales at the ranges of different concentrations in a highly pronounced level. However due to great vapour pressures of those chosen solvents and the systematical errors arised from them in the results of surface tension measurements the concentrations of maximum interactions did not appeared clearly enough, but the concentration scales of the maximum physical interactions were observed nearly on the same values in the other three methods.