Yalova ve çevresinde süs bitkileri yetiştiriciliğinin genel yapısı üretime ilişkin sorunlar ve çözüm olanakları
- Tez No: 112320
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLI B. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yalova iklim, toprak ve konum gibi avantajları kullanarak son yıllarda süs bitkileri yetiştiriciliğinde büyük ilerleme göstermiştir. 1940 yıllarında Laledere'de karanfil üretimi ile başlayan çiçekçilik da ha sonra Koruköy'de yayılmıştır. Yalova'da üretilen çiçekleri pazarla- yabilmek için 1946 yılında İstanbul'da ilk üretim ve pazarlama koope ratifi olan S. S. Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ku rulmuştur. Bu kooperatiften ayrılan bazı ortakların 1955 yılında kur dukları S. S. Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi çiçek mezatları ile üyelerin çiçeklerini pazarlamakla kalmayıp ayrıca onlara damızlık, fi de, soğan ve tohum temin etmektedir. Her iki kooperatifin 6000 civa rında üyesi bulunmaktadır. Yalova'da süs bitkileri yetiştiriciliği büyük bir çoğunlukla plas tik örtü altında yapılmaktadır. Kesme çiçek üretiminde birinci sırayı karanfil almakta bunu gül, kasımpatı takip etmektedir. Kesme çiçekten sonra saksılı süs bitkileri gelir. Saksılı süs bit kileri üreten işletmeler pazarlama kolaylıkları nedeniyle yol kenarla rında yoğunlaşmıştır. 1994 yılında kurulan SASBÜD (Saksılı Süs Bit kileri Üreticileri Derneği)'e üye 45 işletmenin toplam sera alanı 160 dekar, açıkta üretim ise 1315 dekardır. Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri gerek alt yapı ve gerekse sera tekniği açısından daha organizedir. Yalova'da büyük bir tabii potansiyele sahip olan çiçek kültürü yavaş yavaş önem kazanmaya, karlı bir tarım ve ticaret kolu olmaya başlamıştır. Fakat bu konudaki yatırım, tesis, teknik bilgi, pazarlama ve diğer alt yapı yetersizliği gelişmeyi sınırlamaktadır. Bu çalışmada, Yalova'da süs bitkileri yetiştiren işletmeler in celenmiş; üretim aşamasında karşılaştıkları problemlere çözüm önerile ri ortaya konmuştur. iyi bir eğitim ve bilinçli bir çalışma ile bu sorunların kısa sür. de çözülebileceği inancındayım. İV
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Yalova has the progress in raising the ornamental plants in recent years by using the advantages of climate, soil (land) and location. Floriculture which start at Laledere in the years of 1940 with the carnation production, spreads out at Koruköy then. L.R. Flora Florist Production and Marketing Cooperative which is the first production and marketing cooperative is established in the years of 1946 at Istanbul due to marketing the flowers produced in Yalova. In 1955 some shareholders who left that cooperative mentioned above established L.R. Flower Production and Marketing Cooperative. That cooperative markets the flower auction and flowers of the members allso it procures some crossbreeding plants, seedling, bulb and seed. Both cooperatives have 6000 members. In Yalova raising ornamental plants in generally done under some plastic covering. Carnation takes the first place in cut flower production and rose, chrysanthemum come after the carnation respectively. After cut flowers come the potted plants. Buisness enterprises which produce potted plants are estableshed near the edges of the roads. 45 business enterprises which are the members of producers of potted plants have 160 decares greenhouse field. Open field production is 1315 decares. Producers of patted plants are more organizated. Because of their substructure and greenhouse technics. Culture of the flowers which have geat naturel potential in Ya lova are becoming more important. And allso it begins to be a profitable agriculture and trade field. But insufficiency of investment establishement, technical information, marketing and substructure about the subject mentioned above, prevents the development. I believe that a qualified education and conscious working solves all those problems as quick as possible.