Mimari planlama sürecinde; mühendislik-mimarlık hizmetlerini gerçekleştirmede ve disiplinlerarası koordinasyonu sağlamada bilgisayar kullanımının etkileri
The Effects of computers on the architectural planning process, implementation of architecture and engineering services and providing coordination between other diciplines
  1. Tez No: 112372
  2. Yazar: YEŞİM BABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SEREN AKAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz YÜKSEK LİSANS MİMARI PLANLAMA SURECİNDE; MUHENDISLIK-MIMARLIK HİZMETLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEDE VE DİSİPLİNLER ARASI KOORDİNASYONU SAĞLAMADA BİLGİSAYAR KULLANIMININ ETKİLERİ YEŞİM (AY) BABA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLK FAKÜLTESİ MİMARLIK ANADİLİM DALI Danışman : Yr&Doç.Dr.S. Seren AKAVCI Yd: 2001 Sayfa : 80 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Seren AKAVCI : Prof.Dr.Erkin ERTEN : Yrd.Doç.Dr.H. Murat ARSLAN Bilgisayarların insan yaşamı ve gereksinimleriyle birlikte tüm mesleki uygulama, araştırma, eğitim ve öğretim eylemlerini de etkilediği ve bu eylemlerin kapsamını, yapısını, yönünü ve önceliklerini değiştirdiği ortadadır. Bu kadar yeniliği hayatımıza sunan bilgisayarların mühendislik-mimarlık hizmetlerinde de etkilerinin olduğu kuşkusuzdur. Bu çalışma ile; bu teknolojinin tasarım ekibi tarafından kullanımının mesleki uygulamalara etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, bilgisayar teknolojisinin sağladığı kazanımları ortaya koymak, yaşanan eksiklikleri ve sebeplerini araştırmak ve bunlara çözüm üretebilmek için bir anket çalışması düzenlenmiş ve bu anket çalışmasının sonuçlan grafiklerle sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar, Bilgisayar Destekli Tasarım, İletişim, Planlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE EFFECTS OF COMPUTERS ON THE ARCHITECTURAL PLANNING PROCESS, IMPLEMENTATION OF ARCHTTECTURE AND ENGINEERING SERVICES AND PROVIDING COORDINATION BETWEEN OTHER DICTPLINES YEŞİM (AY) BABA DEPARTMENT OF ARCHTTECTURE INSTTTUE OF NATURAL AND APPLD2D SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : AssistPro£Dr. S. Seren AKAVCI Year: 2001 Page:80 Jury : AssistProfDr. S. Seren AKAVCI : Prof.Dr.Erkin ERTEN : AssistPro£Dr. H. Murat ARSLAN It is evident that computers not only affect life but also people's requirements, professional implementation and educational activities. In addition, computers have an impact on the invohnent, structure, direction and priorities of these activities. It is doubtless that computers which offer us a great number of innovations have numerous impacts in the areas of architecture and engineering services. The aim of this study was to analyze the impacts of the technology used by the design team on the professional applications and the end product. A questionnaire was undertaken in order to examine the gains through the use of computer technology, to investigate the defects and the reasons for them and consequently to produce solutions. The results of the questionnaire were illustrated in diagrams. Key Words : Computer, Computer Aided Design, Communication, Planning II