Microcontroller based serial data acquisition card design
Mikrodenetleyici tabanlı seri veri akuzisyon kartı tasarımı
  1. Tez No: 112396
  2. Yazar: MUTLU AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: .Bilgi kaydı, Analogtan Sayısala Dönüştürücü, Sayısaldan Analoğa Dönüştürücü, Mikro denetleyici, Sabit Disk Sürücü, Data Logging, Analog to Digital Converter, Digital To Analog Converter, Microcontroller, Hard Disk Driver
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ MIKRODENETLE YICI TABANLI SERİ VERİ AKÜZİSYON KARTI TASARIMI MUTLU AVCI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI Danışman : Yr.Doç. Dr. Murat AKSOY Yd: 2001, Sayfa: 79 Jüri : Prof. Dr. Amirullah MAMEDOV : Yrd. Doç. Dr. Murat AKSOY : Yrd. Doç. Dr. Sami ARICA Bu yüksek lisans tezinde sekiz kanal analog girişe sahip, mikrokontrolör tabanlı olduğu için kendi başına çalışabilen, PC'ye ihtiyaç duymaksızın işlevini yapabilen bir veri akuzisyon kartı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Günümüz veri akuzisyon kartlarının bilgisayar olmaksızın çalışamaması ve veri saklamaları için kullanılan RAM belleğin sınırlı kalması gibi problemler bu tasarımla aşılmıştır. Bu sorunların çözümü devrenin çalışmasını denetlemek için mikrokontrolör kullanılması ile elde edilmiştir. Tasarlanan devre iki ayrı kısımdan oluşmaktadır, bunlar: Analogtan sayısala dönüşüm ünitesi ve veri depolama ünitesidir. Analogtan sayısala dönüşüm ünitesinde herhangi bir analogtan sayısala dönüştürücü hazar entegresi kullanılmamış, yerine sayısaldan analoğa dönüştürücü entegresi ve mikrokontrolör kullanılarak sekiz kanal analogtan sayısala dönüştürücü gerçekleştirilmiştir. Dönüşüm işlemi için mikrodenetleyiciye başarımsal yaklaşım algoritması programlanmıştır. İkinci kısım ise veri depolanmasının gerçekleştirildiği sabit disk (Hard Disk) kontrol ünitesidir. Bu kısımda günümüzün en yüksek kapasiteli, kalıcı bilgiyi en hızlı şekilde depolayan veri saklama aracı olan bilgisayar sabit disklerine bilgisayara ihtiyaç duymaksızın veri yazıp silebilen nükrodenetleyici tabanlı bir devre tasarlanmıştır. Bu iki devrenin birleştirilmesi ile bu tez tamamlanmıştır. Mikrodenetleyiciler ile bilgisayar arasındaki veri iletimi seri olarak gerçekleştirilmiştir. Seri haberleşme en az sayıda pin kullanımı ile en yaygın veri iletim metodudur. Burada tasarlanan kart istenen herhangi bir ortamda bilgisayar olmaksızın çalışabilmekte ve verileri sabit diske kaydetmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. THESIS MICROCONTROLLER BASED SERIAL DATA ACQUISITION CARD DESIGN MUTLU AVCI DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Murat AKSOY Year: 2001, Pages: 79 Jury : Prof. Dr. Amirullah MAMEDOV : Assist. Prof. Dr. Dr. Murat AKSOY : Assist. Prof. Dr. Sami ARICA In this master of science thesis a data acquisition card which is microcontroller based and that is why can work alone and which does not need a PC to work, with 8-channel analog inputs is designed and implemented. Nowadays data acquisition cards' problems like requirement of PC to work and data logging limitations of used RAM memory, are solved with this design. Solutions of these problems are obtained by using microcontroller in the design. The designed circuit is composed of two parts, these are analog to digital conversion unit and data logging unit. In the analog to digital converter unit, there isn't any analog to digital converter integrated circuit, instead of it a digital to analog and a microcontroller is used and 8 channel analog to digital converter is implemented. For the conversion task microcontroller is programmed with the successive approximation algorithm. Second part is the data storage hard disk driver's control unit. In this part, a microcontroller based circuit which can write or read into the computer hard disk which has nowadays the largest capacity at data logging and is the fastest for permanent data storage without a computer is designed. By combining these two parts the thesis is completed. The communication among the microcontrollers and the PC is done on the serial line. The serial communication is the most popular data communication method with the usage of the minimum number pins. The card designed in this thesis can work in any environment without a PC and can store the data into the hard disk.