Tuzlu ve alkali toprakların iyileştirilmesinde bazaltik tüf ve pirit kullanımı
The Use of basaltic tuff and pyrite to reclaim saline and alkaline soils
- Tez No: 112395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
TUZLU VE ALKALİ TOPRAKLARIN İYİLEŞTİRİLMESİNDE BAZALTİK TÜF VE PİRİT KULLANIMI BELGİN UNLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman : Doç.Dr. Cumali Karaman Yıl : 2001, Sayfa 54 Jüri : Doç.Dr. Cumali Karaman Doç.Dr. Mahmut Çetin Yrd.Doç.Dr. Kemal Yalçın Gülüt Tuzluluk ve alkalilik problemleri nedeni ile tarım dışı kalan arazileri verimli tarım arazisi haline getirebilmek için; bazaltik tüf, pirit ve jips toprak ıslah maddesi olarak kullanılmıştır. Bazaltik tüf ve pirit birlikte kullanıldığında pH değerlerinde başlangıç değerinden daha düşük pH gözlenmiş, bazaltik tüf ve pirit düzeyleri arttıkça pH değerinde azalma gözlenmiştir. Bazaltik tüf ve jips artan dozda birlikte kullanıldığında pH değerinde düşme izlenmiştir. Bazaltik tüf ve pirit birlikte kullanıldığında tuz konsantrasyonu değerlerinde başlangıç değerinden daha düşük tuz konsantrasyonu gözlenmiş, bazaltik tüf ve pirit düzeyleri arttıkça tuz konsantrasyonu değerinde azalma saptanmıştır. Bazaltik tüf ve jips birlikte kullanıldığında tuz konsantrasyonu değerlerinde başlangıç değerden daha düşük tuz konsantrasyonu gözlenmiş, bazaltik tüf ve jips düzeyleri arttıkça tuz konsantrasyonu değerinde azalma saptanmıştır. Başlangıç değere göre en fazla pH düşmesi, bazaltik tüfün 1000 g, pirit 100 g uygulamasında gerçekleşmiştir. Başlangıç değere göre tuz konsantrasyonunda en fazla düşme; bazaltik tüfün 1000 g, piritin 100 g eklendiği uygulamada saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Tuzlu, Alkali, Pirit, Bazaltik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE USE OF BASALTIC TUFF AND PYRITE TO RECLAIM SALINE AND ALKALINE SOILS BELGİN UNLU DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE INSTUTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Year Jury Assoc.Prof.Dr. Cumali Karaman 2001, Pages 54 Assoc.Prof.Dr. Cumali Karaman Assoc.Prof.Dr. Mahmut Çetin Asst.Prof.Dr. Kemal Yalçın Gülüt The different doses of basaltic tuff, gypsum and pyrite minerals as improve matter were used to convert productive agriculture land of unprofitable lands that have salinity and alkaline problems. When basaltic tuff and pyrite were used together, pH values were lower than initial values, and pH values decreased as the dose rate increased. If basaltic tuff and gypsum were used simultaneously, pH values were lower than initial values, and values decreased with increasing basaltic tuff and gypsum dosages. After basaltic tuff and pyrite were used together, salt concentration values were lower than initial values. Furthermore, increased dosages of the compounds did result in concentration decrease. When basaltic tuff and gypsum were used together, salt concentration values were lower than initial values; and, increased dosages of basaltic tuff and gypsum did result in concentration decrease. The lowest pH value compared to initial value occured in 100 g pyrite application where 1000 g basaltic tuff applied. The most dramatic decrease of salt concetration compared to initial value was observed in 100 g pyrite application where 1000 g basaltic tuff. Key Words : Saline, Alkaline, Pyrite, Basaltic