Pistacia vera L. ve Pistacia khinjuk stocks'un karşılıklı melezlenmesi yoluyla Antepfıstığı anacı ıslahı
Pistachio rootstocks breeding by crossing pistacia vera L. and pistacia khinjuk stocks
- Tez No: 112399
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
DOKTORA TEZİ Pistacia vera L. ve Pistacia khinjuk Stocks'UN KARŞILIKLI MELEZLENMESİ YOLUYLA ANTEPFISTIĞI ANACI ISLAHI HALIT SEYFETTİN ATLI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Nurettin KAŞKA Yıl : 2001, Sayfa : 128 Jüri: Prof. Dr. Nurettin KAŞKA Prof. Dr. Sinan ETİ Prof. Dr. Bekir Erol AK Bu araştırma; 1996-2001 yıllan arasında ismine doğru, kuvvetli gelişen, erken aşıya gelen, aşı tutma oram yüksek olan antepfıstığı çöğür anacı elde etmek için yapılan melezlemelerde en uygun melez kombinasyonunu bulmak amacıyla Gaziantep'te Antepfıstığı Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. Aşılama kalınlığına erken gelen Pistacia vera L. türü ile antepfıstığı çeşitlerinin verimine olumlu etkide bulunduğu bilinen Pistacia khinjuk Stocks türünün değişik tipleri kullanılarak üstün özellikli melez kombinasyonu saptanmıştır. Melezleme çalışmasının ilk aşaması olan ebeveynlerin saptanması 1996-1997 yıllarında yapılmıştır. Bu amaçla 1996 yılında, Gaziantep ve çevresinde yetişen 14 adet Pistacia vera L. çeşit ve tipi ile 44 adet Pistacia khinjuk Stocks tipinin tohumlan toplanmış ve 1997 yılında çöğürlerin erken aşıya gelme durumları dikkate alınarak dişi ebeveynler seçilmiştir. Erkek ebeveyn seçimi de aynı yıllarda bunların gelişme durumları dikkate alınarak yapılmıştır. Melezleme çalışmalarına 1999 yılında başlanmış, ebeveyn olarak saptanan 5 Pistacia vera, 5 Pistacia khinjuk dişisi ile 6 Pistacia vera, 6 Pistacia khinjuk erkeği arasında tür içi ve türler arası melezlemeler yapılmıştır. Toplam 120 melez kombinasyonun çöğürleri 2000 yılında sera içerisinde plastik tüplerde yetiştirilmiştir. Üstün özellikli kombinasyonların saptanmasında“Tartılı Derecelendirme Yöntemi”kullanılmıştır. Tartılı derecelendirmede; tohumların çimlenme oranlan, çöğürlerde çap ve boy büyümesi, kök ağırlığı, saçak kök oluşumu ve aşı tutma oranlan dikkate alınmıştır. En iyi kombinasyonlar Pistacia vera türü içerisinde 0x46 ve Sx46, Pistacia khinjuk türü içerisinde ise OB-lx5 ve AB-2xKE olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Pistacia, Antepfıstığı, Anaç Islahı, Pistacia vera, Pistacia khinjuk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS PISTACHIO ROOTSTOCKS BREEDING BY CROSSING Pistacia vera l. and Pistacia khinjuk Stocks HALIT SEYFETTİN ATLI DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCD3NCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Nurettin KASKA Year : 2001, Pages : 128 Jury: Prof. Dr. Nurettin KAŞKA Prof. Dr. Sinan ETİ Prof. Dr. Bekir Erol AK This study was carried out from 1996 to 2001 in Gaziantep to obtain vigourous Pistachio rootstocks with high bud take characteristics. Different types of Pistacia vera L. which has early thickening for budding and Pistacia khinjuk Stock which has positive effects on yielding of Pistachio cultivars were crossed and the best cross combination was determined. At the begining of the experiments, in the 1996-97, the parent plants were determined in the surrounding of Gaziantep. For this purpose seed of 14 P. vera varieties and 44 P. khinjuk types were collected and sown. These parents were re- selected according to the growth rate of their seedlings. The male parents were selected during the same years by studying their positive characteristics as males. Five different types of Pistacia khinjuk and of Pistacia vera have been used as female parents, and 6 different Pistacia vera and of Pistacia khinjuk have been used as male parents. Both interspecific and intraspecific hybridization was used. Thus 120 hybrid combination was obtained. Hybrid seeds were sown in plastic containers in greenhouse. According to Weighted-Ranking test, the highest scores were obtained. Among seven months old seedlings of Pistacia vera parents, the best result was obtained from Ohadi x 46(male cultivar) and Siirt x 46(male cultivar), among Pistacia khinjuk parents, the best result was obtained from OB-1 x Male 5 and AB- 2 x Male KE. Key Words : Pistacia, Pistachio, Rootstocks breeding, Pistacia vera, Pistacia khinjuk.