Bazı bor tuzlarının kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
- Tez No: 11240
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
- IV. - ÖZET Bu çalışmada; Kütahya'nın Emet yöresindeki Kolemanit sahasın dan alınan mineral örnekleri, kırmızı-altı spektroskopisi ile incelendi. Bor tuzlarından Kolemanitin (2Ca03B“0 5H”0) yanı sıra, yüksek oranda S ve As içeren mineral örneklerinin titreşim frekans ve kipleri araştırıldı. Örneklerin kimyasal analizleri M. T. A Enstitüsünde; X ışınları fluoresans spektrometresi, X ışınları toz kırınım spektrometresi ve kimya sal yollardan yapılmıştır. Örneklerin içinde, Bor minerallerinden Kolemani tin yanı sıra, yüksek oranda S ve As olduğu saptanmıştır. Aynı yöreden alınan, farklı içerikteki dört mineral örneğinin kırmızı-altı spektrumlarında; OH, kristal su, kalsit, B-0, S-S, As-0 ve As-As titreşim kiplerine ait frekanslar saptandı. İncelenen örneklerde, serbest B“0”molekülünde bulunan B=0 (çift bağ) grubunun, bulunmadığı sap tandı. Titreşim kiplerine ait bağıl şiddetlerin, örneklerin kimyasal ana liz sonuçları ile doğru orantılı olarak değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study some boron minerals taken from the Colemanite area of Emet (Kütahya) are investigated by Infrared spectroscopy. The vibrational modes and frequencies of the minarel samples that contain also S and As in addition to Boron mineral, Colemanite (2Ca03B"0_5H_0) are examinated. The chemical analyses of samples studied are carried out by x-ray fluorescence, x-ray diffraction and chemical ways at Mineral Research and Explaration Institute. It is found that samples are Colemanite (a mineral of Boron), and include high level of S and As. The vibrational frequencies of the OH, crystal water, B-0 S-0, As-0 and As-As vibrations obtained in the infrared spectra of the four mineral samples taken from the same area with different compositions are, reported. Although free B_0 molecule posseses B=0, it is found that mineral samples do not have B=0 (double bond) group. It is noted that the relative intensites of the vibrational modes of the samples are found to change in accord with the chemical analysis results.