Bazı moleküllerin titreşim frekanslarının bilgisayar programı ile hesaplanması
Calculation of vibration frequencies of some molecules usingcomputer program
- Tez No: 11239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Wilson'un normal koordinat analiz yönte mi kullanılarak oluşturulan bilgisayar programıyla çok atom lu moleküllerin titreşim frekansları ve potansiyel enerji dağılımları hesaplandı. Kullanılan program, Hiromu Sugeta tarafından Japonya da Osaka üniversitesi Protein Araştırma Enst i tüsün ' de Fort ran-4 programlama dilinde yazılmış olup Fortran-77 program lama diline dönüştürülerek Ondokuz Mayıs üniversitesi Fen- Edebiyat Fakül tesi ' nin IBM PS/S Model. 30 tipi bilgisayarına uyarlandı. Bu programla HgO, D~0, SOg, serbest ve metale bağ lı pridin modelinin titreşim frekansları ve potansiyel enerji dağılımları hesaplandı. Bu hesaplamalardan bulunan sonuçlarla literatürdeki deneysel ve teorik çalışmaların sonuçlarının uyum içinde olduğu görüldü. Pridin modeli üzerinde yapılan çalışmada pridinin bir ligand olarak metale bağlanması duru munda Aj ve B}, simetri türündeki titreşimlerinin frekansla- nın M -N gerilme ve (CMN) bükülme titreşimleri ile çiftle n i mi nedeniyle önemli kaymalar gözlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Calculation of Vibration Frequencies of Some Molecules Using Computer Program. The vibration frequencies and potential energy distri butions of polyatomic molecules were calculated using a com puter program based on Wilson normal coordinate analysis. The computer program was written in Fortran-^ by Hiro- mu Sugeta, Osaka University, Japan, and adapted in Fortran-77 to the IBM PC computers of Faculty of Arts and Sciences, Ondokuz Mayıs University. Using this adapted program, the vibration frequencies and potential energy distributions of HgO, DgQ, SQ^, pyridine and pyridine metal complex molecules were calculated and a good consistence was observed with those results from literature. Remarkable shifts were observed in the vibration frequencies of pyridine model in symmetry species A and B due to the coupling between M-N streching and (CMN) bending vibrations in the case of attachment of pyridine to the metal as a ligand.