Güneş enerjisi sistemleri ile konut tasarımı
Solar energy design in building
  1. Tez No: 112408
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAHALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ İBRAHİM ŞAH ALİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MİMARLIK ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Serpil Çerçi Yıl : 2001 Sayfa : 234 Jüri : Yrd. Doç; Dr. Serpil Çerçi Prof. Dr. Erkin Erten Doç. Dr. Orhan Büyükalaca Konutların ısıtılması ve soğutulmasında, mekanik donanımın kullanılması nedeniyle, binalarda harcanan enerji için yüksek maliyetler ödenmektedir. Yüksek maliyetlerin ise, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkması, böyle bir konunun araştırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Böylelikle, iklimlendirme amaçlı doğal enerji kullanımı ile konut tasarım çalışması vb. çalışmalar insan yaşamına ve enerji tasarrufu ile ekonomiye sağlayacağı katkılar nedeniyle, gelecekteki mimarlık konseptine büyük ölçüde yön verecektir. Bu nedenle güneş enerjisinden faydalanarak, ısının maksimum miktarda kullanılması ile konutlarda gerekli olan mekan sıcaklığını karşılamak ve değişik mevsimlerde farklı yollarla ısıtma ve soğutma için yapılan harcamaları minimum düzeye çekmek ve böylece enerji tasarrufu sağlayabilmek, bu çalışmanın amaçlan olmuştur. Bu bağlamda, bu çalışmada konut tasarımında iklimlendirme ve bina enerjisi sorunları analitik olarak incelenmiş ve güneş ile tasarım prensipleri saptanmıştır. Anahtar Kelimeler Güneş, Güneş Enerjisi Sistem, Enerji Tasarrufu, Kolektör, Güneş evi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc TESİS BUILDING DESIGN WITH SOLAR ENERGY SYSTEMS İBRAHİM ŞAHALİ INSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCENCE UNIVERCITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Serpil Çerçi Year: 2001 Pages : 234 Jury : Yrd. Doç. Dr. Serpil Çerçi : Prof. Dr. Erkin Erten : Doç. Dr. Orhan Büyükalaca This study is an introduction the theory that must be mastered in order to successfully evaluate the solar energy system for heat the buildings. The most important goal is that, if it can be use the solar gain from the sun for to heat gain in buildings it can be use to cheaper system then general systems (mechanical system). Generally people use to mechanical equipment for climatical comfort in buildings. So this reason they spend high price to heat the buildings in log time This high price is most important things in this situation. So we must be develop and use natural energies for climatical comfort in buildings. It is possible to use. So this reasons, this study gives some extra explanations emphasis to the topics of solar energy systems and equipments. In additions as a result give for example to solar energy house project especially for Adana. Which one is suitable for micro climatical condition in Adana. KeyWords : Sun, Solar Energy System, Energy, Energy Saving, Collector, Solar house.