Diffraction of plane waves by a two-impedance wedge in cold plasma
Soğuk plazma içinde düzlemsel dalgaların iki empedanslı kamadan kırınımı
  1. Tez No: 112460
  2. Yazar: FİLİZ KARAÖMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ SOĞUK PLAZMA İÇİNDE DÜZLEMSEL DALGALARIN İKÎ EM PEDANSLI KAMADAN KHUNIMI Filiz KARAÖMERLİOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Turgut İKİZ Yıl: 2001 Sayfa: 53 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Turgut İKİZ Prof Dr. A Hamil SERBEST Yrd. Doç. Dr. Caner ÖZDEMİR Kama, kırınım teorisinde önemli bir kanonik yapıdır. Pratik olarak, soğuk plazma içinde iki-empedanslı kama geniş ve kompleks nesnenin çeşitliliğinden elektromanyetik saçılma modellemesinde kullanılabilir. Bu çalışmada saçılan alan bilinmeyen spektral fonksiyon ile Sommerfeld integral formunda gösterilecektir. Homojen olmayan fonksiyonel eşitlik, empedans sınır koşullan kullanılarak bulunur. Fonksiyonel eşitliğin çözümü, ? fonksiyonları ve S integrallerine dayanarak gösterilecek ve Sommerfeld integralinde bilinmeyen spektral fonksiyon belirlendikten sonra, Sommerfeld kontum en dik iniş çizgisi içinde deforme edilecektir. Deformasyon işleminde geometrik optik dalgalan ve yüzey dalgalarının katkılan bulunarak, nümerik hesaplamalar yapılacak ve difraksiyon katsayısının çeşitli parametreler için yorumu yapılacaktır. Anahtar Kelimeler : Elektromanyetik dalga kırınımı, iki empedanslı kama, soğuk plasma, Sommerfeld integrali, Semer noktası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DIFFRACTION OF PLANE WAVES BY A TWO-IMPEDANCE WEDGE IN COLD PLASMA Filiz KARAOMERLİOGLU DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Asst. Prof. Dr. Turgut İKİZ Year: 2001 Pages: 53 Jury : Asst. Prof. Dr. Turgut İKİZ Prof. Dr. A. Hamit SERBEST Asst. Prof. Dr. Caner ÖZDEMİR A wedge is an important canonical structure in diffraction theory. Practically a two-impedance wedge in a cold plasma may be used in modelling the electromagnetic scattering from a variety of large and complex objects. In this study, the scattered field is represented in the form of a Sommerfeld integral with an unknown spectral function. By using the impedance boundary conditions a nonhomogeneous functional equation is obtained. The solution of the functional equation can be represented in terms of ?-functions and S integrals. After determining the unknown spectral function in the Sommerfeld integral, the Sommerfeld contour is deformed into the steepest descent paths. Diffraction coefficients are also discussed. During the deformation process the geometrical optics wave contributions is found. Keywords : Electromagnetic wave diffraction, Two-impedance wedge, Cold plasma, Sommerfeld integral, Steepest descent paths