Tarihsel açıdan Gaziantep'in kentsel gelişimi
Urbanization of Gaziantep city from historical perspective
  1. Tez No: 112472
  2. Yazar: MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ TARİHSEL AÇIDAN GAZİANTEP'İN KENTSEL GELİŞİMİ Murat ÇETİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANA BİLİM DALİ Danışman : Doç. Dr. Zerrin SÖĞÜT Yıl : 2001, Sayfa : 145 Jüri : Doç. Dr. Zerrin SÖĞÜT Üye :Prof. Dr. Erdoğan Gültekin Üye : Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atmaca Bu araştırma, Gaziantep Kenti'nin Tarihi Gelişimini ve bugüne çeşitli şekillerde yansımalarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Tarihi gelişimin, günümüz toplum yaşayışına, kültürel değerlerine, insan yerleşimlerine ve şehir planına getirdikleri araştırılmıştır. Anıtlar Yüksek Kurulunca,“Sit Alanı”ilan edilen Han ve Hamamlar ile Gaziantep Eski Evlerinin mimari yapısının, günümüze ulaşmış şekliyle insan yaşamının ihtiyaçlarına ne şekilde cevap verdiği irdelenmiştir. Korumaya alınmış evler içinde ortak birim olan avlunun; estetik ve işlevsel yönü, avlu içindeki bitkisel ve yapısal elemanların kullanımı, avlu-sokak, avlu yapı ilişkisi ve bu sistemi yönlendiren, kullanım şekli saptanmıştır. Gaziantep kenti tarihi gelişimi içerisinde, korunmaya alınmış evlerin ne derecede korunabildiği, koruma için alman kararların ne şekilde uygulandığı gözlemlenmiştir. Görkemli tarihinden günümüze kadar kalabilen pek az eserin korunmadığı taktirde, önümüzdeki yıllarda tümüyle kaybolacağı ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Avlu, Gaziantep Eski Evleri, Gaziantep Tarihçesi, Avlunun Bahçe Olarak Kullanımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS URBANIZATION OF GAZİANTEP CITY FROM HISTORICAL PERSPECTIVE Murat ÇETİN DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç. Dr. Zerrin SÖ?ÜT Year : 2001, Page : 145 Jury : Doç. Dr. Zerrin SÖ?ÜT :Prof. Dr. Erdoğan Gültekin : Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atmaca This research was carried out in Gaziantep settlement area which is located historical house of Gaziantep. The aims of this research were to investigate development of history, today community life, cultural value, human settlement and city planning. In this study were to investigate by High Monuments Commutee, architectural plans of Historical Gaziantep House's, how to answer to the settlements need. The common unit is a court, plants and structural materials how to use in court, way of using esthetic and determine. If the work of art to remain magnificient history will not protection, some years later all of them can be lost by time. KevWords: The Court, The History Of Gaziantep, The Old House Of Gaziantep, How To Use Of Court As A Garden. n