Spandex içerikli (lycra)'lı core-spun ipliklerin tüylülük özelliklerinin incelenmesi
An Investigation of the hairiness of core-spun yarns containing spandex (lycra)
  1. Tez No: 112481
  2. Yazar: HÜSEYİN GAZİ ÖRTLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Spandex İçerikli (Lycra®'lı) Core-Spun İpliklerin Tüylülük Özelliklerinin İncelenmesi Hüseyin Gazi ÖRTLEK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Osman BABAARSLAN Yıl: 2001, Sayfa: 89 Jüri : Doç. Dr. Osman BABAARSLAN : Doç. Dr. Fatma GÖKTEPE : Yrd. Doç. Dr. Özer GÖKTEPE Tüylülük; kumaş üretimi, ön terbiye, boyama ve bitim işlemlerini etkileyen önemli bir iplik özelliğidir. İplik tüylülüğü, son yıllarda tüketicilerin tekstil ürünlerinden beklentilerinin artması sonucu önemli bir kalite parametresi haline gelmiştir. Bu çalışmada, insanların daha rahat ve daha fonksiyonel tekstil ürünlerine duydukları yüksek talebi karşılamak için ortaya çıkan spandex içerikli kor ipliklerin (elastik kor iplikler) tüylülük özellikleri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle iplik tüylülüğü, tüylülük üzerinde etkili olan faktörler ve tüylülük ölçüm yöntemleri hakkında bilgi verilmiş ardından elastomerik lif ve spandex (elastan) kavramlarına açıklık getirilerek modifiye edilmiş ring iplik eğirme makinalarında spandex içerikli kor iplik üretim sistemi açıklanmıştır. Çalışmanın deneysel kısmında ise, elastik kor iplik yapısındaki elastan varlığının, bu ipliklere uygulanan bobinleme ve fiksaj (doymuş buharla düşük sıcaklıkta vakumlu ortamda yapılan) işlemlerinin tüylülük özelliğine etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, ipliklerin yapısındaki elastan varlığının iplik yüzeyinden çıkan 3 mm ve daha uzun lif sayısında (S3) azalmaya yol açtığı, bobinleme işleminin tüylülüğü artırdığı ve bobin formundaki elastik kor ipliklere uygulanan vakumlu ortamda doymuş buharla fiksaj işleminin tüylülüğü azalttığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Elastan, Tüylülük, Elastik Kor İplik, Bobinleme, Fiksaj rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS An Investigation of the Hairiness of Core-Spun Yarns Containing Spandex (Lycra®) Hüseyin Gazi ÖRTLEK DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Osman B AB AARSLAN Year: 2001, Pages: 89 Jury : Assoc. Prof. Dr. Osman BAB AARSLAN : Assoc. Prof. Dr. Fatma GÖKTEPE : Assist. Prof. Dr. Özer GÖKTEPE Hairiness is one of the important yarn characteristics which affects weaving, knitting, preparation, dyeing and finishing processes in textiles. As a result of increasing consumer expectations from textile products for the past few years, yarn hairiness has become an important quality parameter. In this study, the hairiness of core-spun yarns containing spandex that aim to meet consumer demands for more comfortable, convenient and versatile textile products was investigated. Preliminary in the study; yarn hairiness, various factors affecting hairiness, measurement methods of hairiness are explained. Then the concepts of elastomeric fibers, spandex and producing core-spun yarn containing spandex (Lycra®) by using a modified ring spinning frame are explained. In the experimental part of the study, influence of the core (Lycra®) in elastic core-spun yarns, effects of winding and fixation (using saturated steam at low temperature in a vacuum pan) process on hairiness of elastic core-spun yarns are investigated. As a result, "S3 values, which represent the total number of hairy fiber ends longer than 3 mm or more from the yarn surface of the elastic core-spun yarns, are lower than that of staple yarns produced with the same staple fibers. We also observed that the hairiness of the elastic core-spun yarns increased after winding process and that the hairiness of elastic core-spun yarns which are in the package form are lower than that of the condensed yarn. Key Words : Spandex (Elastane), Hairiness, Core-Spun Yarns, Winding, Fixation