Lycralı kumaşların boyanması esnasında oluşan hasarlar ve önlemler
Encountered damages and solution suggestions during dyeing of fabrics with lycra
  1. Tez No: 126162
  2. Yazar: RASİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET TEZ ADI : LYCRA'LI KUMAŞLARIN BOYANMASI ESNASINDA OLUŞAN HASARLAR VE ÖNLENMELERİ Lycra, DuPont'un ürettiği elastan lifler için kullandığı tescilli ticari markadır. Piyasada oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek uzama ve esnekliğe sahip olduğundan dolayı üretilen kumaşta esnek özelliğe sahip olmaktadır. Ayrıca piyasada diğer spandex lifler de Lycra adıyla anılmaktadır. Bundan dolayıdır ki bu çalışmamız Lycra' nın yanı sıra diğer spandex lifleri de kapsamaktadır. Yaptığımız bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Çalışmanın amacı anlatılmıştır. ikinci bölümde; Elastomer ve poliüretan liflerin tanımları yapılmış, elastik ve termal davranışları ile lifin fiziksel ve kimyasal özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ; Lifin üretim teknolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; Spandex liflerin dokuma ve örme kumaşlarda kullanılması, terbiye işlemleri ve oluşan hatalar anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise; deneye hazırlık ve deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde ve grafiksel olarak verilmiştir. Altıncı bölüm ise çalışma sonucunda elde edilen veriler tartışılmış ve değerlendirmeler yapılmıştır. Kasım 2001 Rasim KILIÇ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS NAME: ENCOUNTERED DAMAGES AND SOLUTION SUGGESTIONS DURING DYEING OF FABRICS WITH LYCRA Lycra is elastane fibre which DuPont's Registered trademark. And it is used in widely in the world maket. Because of high elastic and stretch properties, it gives stretch property to woven and knitted fabric. The other spandex fibres are also known with the same name. Because of this, in this thesis the other spandex fibres are also included. The thesis consist of six parts, the aim is told in the first part. In the second part, elastomeric fibre and polyurethan fibre were described. The elastic behaviour, termal behaviour and physical and chemical properties of spandex fibres are explained. hi the third part, information is given about the production of spandex fibres. İn the fourth part, the use of spandex fibres in weaving and kmtting and effects on the finishing processes are explained, and damages which occured during these processes are outlined. In the fifth part, expremental work is outlined and the the results are given in tables and in diagrams. In the sixth part, evaluation of the results have been given. Kasım 2001 Rasim KILIÇ II