Kohezyonsuz zeminlerdeki yanal basınçların ve Ko katsayısının ince cidarlı odömetre tekniği ile bulunması ve bulunan deneysel sonuçların teorik değerlerle karşılaştırılması
Assessment of lateral pressures and Ko coefficient in cohesionless soil with thin wall oedometer technique and comparison of experimental data with theoretical values
- Tez No: 112482
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ARSLAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Kohezyonsuz Zeminlerdeki Yanal Basınçların ve Ko Katsayısının İnce Cidarlı Odömetre Tekniği İle Bulunması ye Bulunan Deneysel Sonuçların Teorik Değerlerle Karşılaştırılması A. Tolga ÖZER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. M. Aslan TEKİNSOY Yıl: 2001, Sayfa: 137 Jüri : Prof. Dr. M. Aslan TEKİNSOY : Doç. Dr. Mustafa LAMAN : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Bu çalışmada; kohezyonsuz zeminlerdeki yanal basınçların bulunarak, sükunetteki toprak basınç katsayısı Ko'ın ince cidarlı odömetre ile tespit edilmesi ve mukavemet parametrelerinin adi odömetreler ile de elde edilebilme olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla kaba, orta ve ince daneli kum örnekleri üzerinde çalışılmış ve sıkılık derecelerine göre yanal basınçların ve Ko'ın değişimleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, şimdiye kadar bilinen yöntemlerin verdiği sonuçlar ile karşılaştırılmış ve bu konuda prezisyon derecesi çok yüksek olan bir yöntem geliştirmeye çalışılmıştır. Doğrudan ölçümler 63.5 mm çapında, 62.5 mm yüksekliğinde ve 0.5 mm et kalınlığındaki, özel olarak tek parça imal edilmiş odömetrenin yan çeperlerine yerleştirilen strain gauge'ler vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda bulunan Ko değerlerinin, mevcut ampirik ifadelerle kıyası yapılmıştır. Ayrıca; Tekinsoy tarafından verilen, yatay gerilmeleri ve Ko katsayısını bulmaya yarayan yöntem, ayrıntılı olarak incelenmiş ve deneysel sonuçların teorik sonuçlarla yakınlığı gösterilmiştir. Bu deneysel çalışma sonucunda, kohezyonsuz zeminlerde Tekinsoy teorisi ile bulunan yatay gerilmeler ve sükunetteki toprak basınç katsayılarının, doğrudan ölçüm değerlerine çok yakın sonuçlar verdiği, yanal basınç ve mukavemet parametrelerinin, üç eksenli veya kesme kutusu gibi aletlere ihtiyaç duyulmadan bulunabildiği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler :İnce Cidarlı Odömetre Tekniği, Sükunetteki Toprak Basınç Katsayısı, Yatay Gerilme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Assessment of Lateral Pressures and Ko Coefficient in Cohesionless Soil With Thin Wall Oedometer Technique and Comparison of Experimental Data With Theoretical Values A. Tolga ÖZER DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCEENCE UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. M. Aslan TEKİNSOY Yü:2001, Sayfa: 137 Jury : Prof. Dr. M. Aslan TEKİNSOY : Assoc. Prof. Mustafa LAMAN : Assoc. Prof. Hasan ÇETİN In this study, the determination of the lateral soil pressures and the coefficient of earth pressure at rest Ko with thin wall oedometer technique and possibilities of obtaining strength parameters with conventional oedometers are investigated. For this aim, coarse, medium and fine grained soil samples are studied, and variations of lateral pressures and Ko depending on relative densities are examined. Results are compared with the known methods and a method, which has very high precision, is tried to improve for this topic. Direct measurements are carried out with strain gauges fixed on the specially- designed oedemeter, which has a diameter of 63.5 mm, height of 62.5 mm and thickness of 0.5 mm. Ko values obtained from experiments are compared with present empirical expressions. Furthermore; a method is developed by Tekinsoy, for finding lateral soil pressures and coefficients of earth pressure at rest Ko is investigated in detail and proximity to the experimental results with theoretical counterparts are given. At the end of this experimental investigation, it has been concluded that lateral soil pressures and coefficients of earth pressure at rest in cohesionless soil found the help of Tekinsoy's Theory is very close to the direct measurements, and lateral pressures and strength parameters can be found without the necessity of direct shear test and tri-axial test equipments. Keywords : Thin Wall Oedometer Technique, Coefficients of Earth Pressure at Rest Ko, Lateral Soil Pressures