Adana İlinde konserve gıda tüketimi ve bu tüketimi etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
Canned food consumption in Adana province and the socio-economic factors that affect this consumption
  1. Tez No: 112495
  2. Yazar: ÜNAL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN FENERCİOĞLU, PROF.DR. HAYDAR ŞENGÜL, PROF.DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz YÜKSEK LİSANS ADANA İLİNDE KONSERVE GIDA TÜKETİMİ VE BU TÜKETİMİ ETKİLEYEN SOSYO-EKONOMİK FAKTÖRLER ÜNAL BALCI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABÎLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Onur ERKAN Yıl: 2001, Sayfa: 120 Jüri : Prof. Dr. Onur ERKAN Prof. Dr. Hasan FENERCİOĞLU Doç. Dr. Haydar ŞENGÜL Bu çalışma, Adana ilinde kentsel alanda konserve gıda tüketimi ile bu tüketimi etkileyen sosyo-ekonomik faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda, konserve gıda tüketicisini tanımak için tüketicilerin özellikleri ile tüketicilerin konserve gıdaları satın alma ve satın almama nedenleri de incelenmiştir. Bu amaçla Adana ilinin kent merkezinde değişik gelir gruplarında bulunan 301 aileye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, ailelerin % 35,6'sının konserve gıda tükettiği, bunun % 24,9'unun satın alma şeklinde olduğu ve kişi başına tüketimin 2,7 kg / yıl olduğu tespit edilmiştir. Tüketimi etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin ailenin geliri, annenin statüsü, annenin eğitim seviyesi, kentte oturma süresi, sahiplik durumu vs. şeklinde olduğu ve yapılan faktör analizi sonucu satın alma nedenlerinin zaman tasarrufu, ambalaj, promosyon, güven, çocuk, ürün nitelikleri ve fiyat faktörü olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Konserve Gıda, Gıda Tüketimi, Faktör Analizi, Sosyo-ekonomik Faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS CANNED FOOD CONSUMPTION IN ADANA PROVINCE AND THE SOCIO-ECONOMIC FACTORS THAT AFFECT THIS CONSUMPTION ÜNAL BALCI DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Onur ERKAN Year: 2001, Pages: 120 Jury : Prof. Dr. Onur ERKAN Prof. Dr. Hasan FENERCtO?LU Assoc. Prof. Haydar ŞENGÜL This study was conducted to determine the consumption of canned foods in urban area of Adana province and the socio-economic factors that affect this consumption. At the same time, in order to understand the behaviour of canned food consumers, the features of them and the reasons of their purchasing and not purchasing canned foods were examined. For this purpose, 301 families from different income groups were interviewed in Adana. At the end of the research, it was found that 35,6 % of the households consume canned foods and 24,9 % of this consumption was by purchasing and consumption per person was 2,7 kg / year. The socio-economic factors that affected the consumption were income of the household, the statue and the education level of mother, the duration of the residence in the city, wealth situation, etc. and at the end of the factor analysis, the reasons of purchase were found to be time-saving impact, package, promotion, reliance, children, characteristics of the product and price factor. Key Words : Canned Food, Food Consumption, Factor Analysis, Socio-economic Factors. II