Pamuk üretiminde pulluk tabanının toprak dinamiği açısından etkileri
The Effects of plowpan on cotton production in terms of soil dynamics
- Tez No: 112513
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHİT KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ PAMUK ÜRETİMİNDE PULLUK TABANININ TOPRAK DİNAMİĞİ AÇISINDAN ETKİLERİ KEMAL ÇAĞATAY SELVİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ Yıl: 2001, Sayfa:50 Jüri : Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVEN Yrd. Doç.Dr. Özgül GÖRMÜŞ Bu çalışmada; toprak sıkışmasının, Türkiye'de ve özellikle Çukurova Bölgesinde önemli ve stratejik bir endüstri bitkisi olan pamuğun, bitki gelişimi ve ürün verimine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Denemeler Çukurova Üniversitesi Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezine ait arazilerde, tesadüf parselleri deneme planına göre, 0.2 5 ha lık 2 farklı alanda, 5 tekerrür olarak yürütülmüştür. Arazilerden birinde dipkazan ile derin toprak işleme yapılmış, diğer alanda ise bu işlem uygulanmamıştır. Arazilerdeki sıkışıklığın bir göstergesi olan penetrasyon direncinin belirlenmesinde toprak penetrometresi kullanılmış ve her iki ana parseldeki sıkışmışlık değerleri, hasat öncesi ve hasat sonrası dönemlerde dipkazan uygulamaları esas alınarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS THE EFFECTS OF PLOWPAN ON COTTON PRODUCTION IN TERMS OF SOIL DYNAMICS KEMAL ÇA?ATAY SELVİ DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ Year: 2001, Pages: 5 O Jury : Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ : Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVEN : Assist. Prof. Dr. Özgül GÖRMÜŞ In this study, the effect of soil compaction on plant growth and production in cotton that is an important and strategic plant in Türkiye and especially Çukurova Region was investigated. The study was carried out in approximately 0.25 ha two different area on the Cotton Research and Application Center in University of Çukurova in Adana-Türkiye. The research plan was set up in completely randomized blocks with five replicates to analyze the data. One research area was subjected to the subsoiling while the other was considered as a control. The penetration resistance was measured with a soil penetrometer.