Apigeninin anti-inflamatuar ve yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin atopik dermatit hücre kültür modeli kullanarak değerlendirilmesi
Evaluation of apigenin's anti-inflammatory and wound healing effects using atopic dermatitis cell culture model
- Tez No: 951912
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Atopik dermatit (AD) günümüzde oldukça sık görülen, özellikle 2 ay ve 5 yaş aralığında ilk semptomların meydana geldiği kronik inflamatuar bir deri rahatsızlığıdır. Sıklıkla görülen semptomlar arasında cilt kuruluğu, kuru cilde bağlı oluşan kaşıntı, kanayan deri, lezyonlu ve berrak akıntılı yaralar yer almaktadır. Semptomlar genellikle yanak bölgesi, diz arkaları ve ellerde görülmektedir. Aynı zamanda kaşıntı ve pullu derinin yanısıra deride renk değişimine de sıklıkla rastlanmaktadır. Semptomlarda dönem dönem azalma görülse de tekrarlama sıklığı fazladır ve bu semptomlar giderek şiddetlenebilir. AD, ağırlıklı olarak erken çocukluk döneminde meydana gelse de günümüzde çocukluk, ergenlik ve yetişkinlikte de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Semptomlarda meydana gelen alevlenmelerin önlenmesi için cildin nemli tutulması, cilt bakım ürünlerinin dikkatli seçilmesi, pamuk içerikli kıyafetlerin giyilmesi önerilmektedir. Semptomların uzun süreli hafifletilebilmesi adına önerilen tedavi yaklaşımları steroidal kremlerdir. Steroidal kremler, inflamasyonun ve meydana gelen tahrişin azalmasını sağlasa da uzun vadede tamamen iyileşmeyi sağlamaz bunun yanısıra birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, günümüzde bitki kaynaklı ve doğal kaynaklı tedaviler için araştırmalar giderek artmaktadır. Flavonoidler, anti-kanser, antioksidan, anti-enflamatuvar, yaşlanma karşıtı gibi birçok terapötik alanda gösterdiği faydalar ile öne çıkan fitobileşiklerdir. Flavonoidler, yapraklarda, çiçeklerde, köklerde ve meyvelerde bulunurlar. Flavonoidlerin etki mekanizmalarının prensibi oksidatif stresin azaltılması ve bağışıklık sisteminin uyarılmasını temel alır. Çeşitli reaksiyonlarda indirgeyici ajanlar olarak hareket ederler ve oksidatif hasarı indirgeyici etki gösterirler. Flavonoidlerin Flavon alt sınıfına dahil olan Apigenin (4',5,7-trihidroksiflavon) maydanoz, kereviz, soğan gibi sebzelerde, meyvelerde, papatya, kekik, fesleğen gibi bitkilerde bol miktarda bulunur. Bitki kökenli bir flavonoid olan apigenin, birçok alanda kendini gösteren tıbbi faydaları ile öne çıkan bir fitobileşiktir. Literatürde yapılan çalışmalarda Apigenin flavonoidinin cilt bariyerini iyileştirmede ve cilt hastalıklarının meydana getirdiği lezyonları iyileştirmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışması kapsamında, apigenin flavonoidinin anti-inflamatuar etkilerini değerlendirmek için yeniden yapılandırılmış insan epidermis (RHE- Reconstructed Human Epidermis) modeli kullanılmıştır. Üç boyutlu hücre kültür modeli olan bu modelde verimli bir epidermal bariyerin üretimini sağlamak için, keratinositlerin tabakalaşmalarını destekleyen hava–sıvı ara yüzü koşullarında kerasinositler kültüre edilmiştir. HaCaT hücreleri, in vitro AD özelliklerini taklit etmek için interlökin (IL)-4, IL-13 ve TNF-α ile uyarılmıştır. Ardından, apigenin flavonoidinin inflamasyon ve yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için belirlenen dozlarda ve sürede enkapsüle edilmiş ve edilmemiş olan apigenin ile uyarılmıştır. Elde edilen RNA ve hücre kültür süpernatantlarında atopik dermatitte etkisi olduğu bilinen sitokinlerin seviyelerindeki değişiklikler gerçek zamanlı PZR ve ELISA ile belirlenmiştir. Ayrıca atopik dermatitte oluşan yaralar üzerine apigeninin iyileştirici özelliğini incelemek için çizik migrasyon testi yapılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar değerlendirildiğinde, hava–sıvı ara yüzü koşullarında keratinositlerin IL-4, IL-13 ve TNF-α ile uyarım sonucunda RHE hücre kültür modelinin ve AD modelinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği görülmektedir. Yeniden yapılandırılmış insan epidermis modeli oluşturulan hücre kültürü deneylerinde, enkapsüle apigenin uygulanan dozların serbest apigenin uygulanan dozlara kıyasla hücre canlılığı, yara iyileşmesi ve IL-6 gen ifadesi ve protein salınımı üzerine çok daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlar ışığında, apigenin flavonoidinin atopik dermatit hastalığı üzerinde yara iyileşmesi ve anti enflamatuvar özellikleri nedeni ile etkili bir biyoaktif madde olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar ışığında apigeninin atopik dermatit gibi enflamatuvar hastalıklar için potansiyel bir tedavi aracı olabileceğini söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis (AD) is a chronic inflammatory skin disease that is quite common today, especially with the first symptoms occurring between the ages of 2 months and 5 years. Common symptoms include dry skin, itching due to dry skin, bleeding skin, lesions and clear discharge wounds. Symptoms are usually seen in the cheek area, behind the knees and hands. In addition to itching and scaly skin, skin color change is also frequently seen. Although symptoms decrease from time to time, recurrence is high and these symptoms can gradually become more severe. Although AD occurs predominantly in early childhood, it is also quite common in childhood, adolescence and adulthood today. In order to prevent flare-ups in symptoms, it is recommended to keep the skin moist, carefully select skin care products and wear cotton-based clothes. The recommended treatment approaches for long-term relief of symptoms are steroidal creams. Although steroidal creams reduce inflammation and irritation, they do not provide complete recovery in the long term and have many side effects. For this reason, research into plant-based and natural treatments is increasing today. Flavonoids are phytocompounds that stand out with their benefits in many therapeutic areas such as anti-cancer, antioxidant, anti-inflammatory, anti-aging. Flavonoids are found in leaves, flowers, roots, and fruits. The principle of the mechanism of action of flavonoids is based on the reduction of oxidative stress and stimulation of the immune system. They act as reducing agents in various reactions and have a reducing effect on oxidative damage. Apigenin (4',5,7-trihydroxyflavone), which is included in the Flavon subclass of flavonoids, is abundantly found in vegetables such as parsley, celery, onion, fruits, and plants such as chamomile, thyme, and basil. Apigenin, a plant-based flavonoid, is a phytocompound that stands out with its medical benefits in many areas. Studies in the literature have found that Apigenin flavonoid is effective in improving the skin barrier and healing lesions caused by skin diseases. Within the scope of the thesis study, a reconstructed human epidermis (RHE) model was used to evaluate the anti-inflammatory effects of apigenin flavonoid. In this model, which is a three-dimensional cell culture model, keratinocytes were cultured under air-liquid interface conditions that support the stratification of keratinocytes in order to ensure the production of an efficient epidermal barrier. HaCaT cells were stimulated with interleukin (IL)-4, IL-13 and TNF-α to mimic in vitro AD properties. Then, they were stimulated with encapsulated and unencapsulated apigenin at the determined doses and durations to evaluate the effects of apigenin flavonoid on inflammation and wound healing. Changes in the levels of cytokines known to have an effect on atopic dermatitis in the obtained RNA and cell culture supernatants were determined by real-time PCR and ELISA. In addition, a scratch migration test was performed to examine the healing properties of apigenin on wounds formed in atopic dermatitis. When all the results obtained are evaluated, it is seen that the RHE cell culture model and the AD model were successfully realized as a result of the stimulation of keratinocytes with IL-4, IL-13 and TNF-α in air-liquid interface conditions. In the cell culture experiments in which the reconstructed human epidermis model was created, it was determined that the doses applied with encapsulated apigenin were much more effective on cell viability, wound healing, and IL-6 gene expression and protein release compared to the doses applied with free apigenin. In the light of the results obtained in the thesis study, it was shown that apigenin flavonoid is an effective bioactive substance on atopic dermatitis due to its wound healing and anti-inflammatory properties. In the light of these results, it can be said that apigenin may be a potential treatment tool for inflammatory diseases such as atopic dermatitis.