Kafeslerdeki tavuk stok oranının yumurtacı tavukların performansına ve yumurta kalitesine etkileri üzerine bir çalışma
The Effect of stocking density in battery cages on performances of layers and their egg quality
- Tez No: 112528
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz DOKTORA TEZİ KAFESLERDEKİ TAVUK STOK ORANININ YUMURTACI TAVUKLARIN PERFORMANSINA VE YUMURTA KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA M. FATİH ÇELEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahmet TESTİK Yıl: 2001, Sayfa ; 88 Jüri : Prof. Dr. Ahmet TESTİK Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAK Yard.Doç. Dr. Ergül İŞGÜZAR Bu çalışma ile kafeslerdeki tavuk stok oranının yumurtacı tavukların performansına ve yumurta kalitesine etkileri araştırıl mıştır. Çalışmada 17 haftalık yaşta Lohman LSL genotipi kullanılmıştır. Deneme 4 katlı bateri tip kafeslerde yapılmış ve 3 farklı stok oranı (4, 5 ve 6 tavuk/kafes gözü) denenmiştir. Çalışma 78. haftaya kadar yürütülmüştür. Deneme süresince tavukların eklemeli olarak tavuk başına yumurta verimleri, tavuk-gün yumurta verimleri (%), ölüm oranlan (%), canlı ağırlıkları (g) tespit edilmiştir. Yumurta kalite özellikleri olarak yumurta ak indeksi, sarı indeksi, şekil indeksi, yumurta ağırlığı (g) ve kabuk kalınlığı (mm) değerleri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; deneme sonu itibariyle kafes sıklığı tavukların eklemeli olarak tavuk başına yumurta verimlerini (adet), tavuk-gün (%) yumurta verimlerini ve ölüm oranını (%) önemli derecede etkilemiş, ancak canlı ağırlık ve yumurta kalite özellikleri üzerine etkisi görülmemiştir. Kafes katları eklemeli olarak tavuk başına yumurta verimlerini ve tavuk-gün (%) yumurta verimlerini önemli derecede etkilemiş, ancak ölüm oranı, canlı ağırlık ve yumurta kaliteleri üzerine etkisi olmamıştır. Söz konusu özellikler bakımından kafes katı ve kafes sıklığı interaksiyonunun etkisi önemli bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Yumurtacı tavuk, stok oranı, kafes katı, performans, yumurta kalitesi I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE EEFECT OF STOCKING DENSITY IN BATTERY CAGES ON PERFORMANCES OF LAYERS AND THEIR EGG QUALITY M FATİH ÇELEN DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ahmet TESTİK Year: 2001, Page No : 88 Jury : Prof. Dr. Ahmet TESTİK Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAK Yard. Doç. Dr. Ergül İŞGÜZAR The effect of stocking density in battery cages on performances of layers and their egg quality were investigated with this research. Lohman LSL pullets at 17 weeks of age were used in this study. Hens were housed in the battery type cages of 4 floor and reared of three different densities (four, five and six hens/cage). The study was continued until 78th week. Total egg production per hen, hen-day production (%), mortality (%), live weight (g) of hens were obtained during the experiment. Egg quality, albumen index, yolk index, shape index, egg weight (g),and shell thickness (mm) were determined. Results indicated that total egg production per hen, hen-day egg production (%) and mortality (%) were significant effected by stocking density but live weight (g) and egg quality parameters weren't effected. Total egg production per hen and hen- day egg production (%) were significant effected by cage floors but mortality (%), live weight (g) and egg quality parameters weren't effected. All these parameters weren't effected by interactions of cage floors and stocking density. Key Words : Layer, stocking density, cage floor, performance, egg quality II