Modeling the officer recruitment and manpower planning process in Turkish Land Forces
Türk Kara Kuvvetlerinde subay alımı ve insan gücü planlaması işlemi modellemesi
- Tez No: 112564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA EKİN KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET TÜRK KARA KUVVETLERİNDE SUBAY ALIMI VE İNSANGÜCÜ PLANLAMASI İŞLEMİ MODELLEMESİ Arz Pekmezci Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Oya Ekin Karaşan Ağustos 2001 Bu çalışmanın amacı, Türk Kara Kuvvetlerinde subay alımı ve insan gücü planlama işleminin geliştirilmesidir. Değişik özelliklere sahip kaynaklardan Türk Silahlı Kuvvetlerine subay tedariki planlaması model i sunulmaktadır. Bu model, ayrılmalar, mecburi emeklilik, terfiler ve geçişler gibi faktörleri dikkate alarak uzun vadede mevcut personel politikasının etkisini inceler ve kadro hedeflerine ulaşmak için gerekli değişiklikleri belirler. En az sapmalarla kadro hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyulan yıllık giriş teminine karar verir. Bu insan gücü planlaması modeli GAMS modelleme yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Hedef Programlama, İnsan gücü Planlaması, Askeri IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING THE OFFICER RECRUITMENT AND MANPOWER PLANNING PROCESS IN TURKISH LAND FORCES Arz Pekmezci M. S. In Industrial Engineering Supervisor : Asst. Prof. Oya Ekin Karaşan August 2001 The objective of this study is to improve the Turkish Land Forces officer accessions and manpower planning process. A model for planning officer accessions to Turkish Land Forces from sources that have different characteristics is presented. This model takes into account factors such as attritions, involuntary retirements, promotions and transitions to determine the impact of existing policies over the long term and to determine adjustments that might be required to reach authorized strength goals. The annual supply of accessions necessary to meet the strength goal with minimum deviations is determined. This manpower planning model is created using the modeling software GAMS. Keywords : Goal Programming, Manpower Planning, Military III